Unda Rossiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkmaniston, Tojikiston va O‘zbekistondan kelgan turli yoshdagi rivojlanishda o‘ziga xosligi bo‘lgan bolalar o‘zlarining ijodiy qobiliyatlarini namoyish etmoqdalar.
Senday farzandga la’nat bo‘lsin. O‘g‘il o‘stirib, rohatingni ko‘rmadim, boshimga g‘amu tashvishdan boshqasini solmading. Umrbo‘yi yuzimni yerga qaratishdan ortmading!-keksa ota hayotining salkam 10 yilini ketma-ket turmalarda o‘tab chiqqan 36 yoshli o‘g‘lini qattiq so‘kdi. Notavon o‘g‘il shundoq qarshisida titrab, ko‘z yosh to‘kib turgan otaning so‘zlarini nazarga ham olmadi.
Qozog‘istonning Olmaota shahrida BMTning Markaziy Osiyo va Afg‘oniston taraqqiyoti markazi ochiladi.
O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish maqsadida 4 ta qo‘shimcha savdo yo‘laklari ochishni rejalashtirmoqda.
Qozozog‘istonning Chimkent va Atirov aeroportlarida Turkiyaning uch fuqarosi qo‘lga olindi, ular O‘zbekistonda bosqinchilik qilgani uchun qidirilayotgan edi.
Yuk taxminan 12-15 kun ichida yetkazib beriladi.
O‘zbekiston Qozog‘iston uchun shunchaki istiqbolli bozor emas, balki strategik hamkordir, deydi Qozog‘istonning yurtimizdagi favqulodda va muxtor elchisi Beybut Atamqulov.
O‘zbekiston joriy yilning 1 oktyabriga qadar Qozog‘istonga 16 milliard kub metr suv jo‘natadi. Bu borada Qozog‘iston suv xo‘jaligi va irrigasiya vaziri Nurjan Nurjigitov hamda O‘zbekiston suv xo‘jaligi vaziri Shavkat Hamrayev ikki tomonlama suv hamkorligini chuqurlashtirish bo‘yicha qo‘shma ishchi guruhining 12-yig‘ilishida kelishib olgan.
Qozog‘iston Musulmonlari idorasi mamlakatda Ramazon oyining boshlanish sanasini ma’lum qildi.
Qozog‘istonda bugungi kunda muomaladagi to‘lov kartalari soni 81 milliontadan oshadi, shundan 66 milliontadan ko‘prog‘i — debet kartalari, 15 milliontadan ziyodi — kredit kartalari, deb xabar berdi Zakon.kz.
«Nur.kz» nashrining tegishli hujjatga tayanib yozishicha, mamlakat energetika, moliya va ichki ishlar vazirliklari hamda Milliy xavfsizlik qo‘mitasi ichki bozorda taqchillikning oldini olish maqsadida 2025 yil 1 fevraldan 2025 yil 29 martgacha benzin va dizel yoqilg‘isi eksportini taqiqlovchi qo‘shma buyruq chiqargan.
Prezident Qosim-Jo‘mart To‘qayev mamlakat hukumatining bugun, 28 yanvarda o‘tkazilgan kengaytirilgan yig‘ilishida Qozog‘istonda yadroviy energetikani rivojlantirish haqida so‘zladi.