Suriya seshanba kuni Isroil kuchlarining mamlakat janubidagi havo hujumlari va o‘qqa tutilishini keskin qoraladi. Suriya Tashqi ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, Daraa viloyatining Kuveyya qishlog‘iga uyushtirilgan hujum oqibatida 6 nafar tinch aholi halok bo‘lgan. Agentlik voqealarni "xavfli avj olish" va "xalqaro huquq va suverenitetni qo‘pol ravishda buzish" deb atadi.
Isroil armiyasining da’vo qilishicha, o‘z qo‘shinlari Suriya janubida "terrorchilar" tomonidan o‘qqa tutilgan va nishonga havodan zarba berishdan oldin o‘qqa tutilgan. Mahalliy hokimiyat organlarining xabar berishicha , vaziyat yomonlashgani sababli 350 oila o‘z uylarini tark etib, vaqtinchalik yashash joylariga joylashtirilgan.
Mintaqa davlatlari Isroilning harakatlarini qoralab, ularning “provokasion xususiyati” va barqarorlikka tahdid solishi mumkinligini ta’kidladi. Isroil, o‘z navbatida, zarbalar Asad rejimi qulagandan keyin hokimiyatga kelgan kuchlarga qurol-yarog‘ yetib borishiga yo‘l qo‘ymaslikka qaratilganini da’vo qilishda davom etmoqda.
BMT ham xavotir bildirdi. Suriya bo‘yicha maxsus elchi Geir Pedersen Isroilning Suriyada qolish niyati va janubiy hududlarni to‘liq demilitarizasiya qilish talabi haqidagi bayonotlaridan xavotir bildirdi.
Suriya inson huquqlari observatoriyasining xabar berishicha, Isroil harbiy guruhi Kuveyyaga kirib, qarshilik ko‘rsatishga uringan mahalliy aholini artilleriyadan o‘qqa tutgan.
Isroilning Suriya janubi va markaziy hududlariga zarbalari Bashar al-Assad rejimi qulaganidan keyin kuchaydi.
Suriya Tashqi ishlar vazirligi Isroilni mamlakatdagi barqarorlikka putur yetkazayotganlikda aybladi.
Qohirada bo‘lib o‘tgan arab sammitida Suriya prezidenti Ahmad al-Shara xalqaro hamjamiyatni Isroil qo‘shinlarini mamlakat janubidan zudlik bilan olib chiqib ketishni talab qilishga chaqirdi.