Bugun 30 mart, 2025 yil, yakshanba
Everest muzliklarining erishi millionlab odamlarni suvdan mahrum qiladi
Bu haqda rasmiy veb-saytUOLda xabar berildi veb-saytUOL.
Himoloy muzliklari Nepal, Hindiston, Pokiston va mintaqaning boshqa mamlakatlaridagi millionlab odamlar uchun muhim suv manbai bo‘lib qolmoqda. Eritilgan suv sug‘orish, kanalizasiya va gidroenergetika uchun ishlatiladi. Biroq, muzliklarning erishi tezligining o‘zgarishi bu resursga tahdid solishi mumkin, ayniqsa aholi suv tanqisligidan .
Ekspeditsiya G‘arbiy tsirkka e’tibor qaratadi, u yerda, mutaxassislarning fikriga ko‘ra, kuchli quyosh radiasiyasi hatto noldan past haroratlarda ham qor erishiga sabab bo‘ladi.
Tadqiqotchilar dengiz sathidan 6000 metrdan oshiq balandlikda ishlaydi, muz haroratini o‘lchash uchun muzlikni burg‘ulaydi.
Ular Everestga yo‘lning eng xavfli uchastkalaridan biri bo‘lgan Xumbu muz sharsharasini engib o‘tishlari kerak bo‘ladi. Uskunalar vertolyotda yetkaziladi va jamoa tungi harorat -10° dan pastga tushadigan muz ustida lager quradi.
Teshiklarni burg‘ulash va ma’lumotlarni yig‘ish uchun olimlar quyosh panellari, batareyalar va propandan foydalanadilar, chunki bunday balandlikda an’anaviy energiya manbalari ishonchsizdir. Ma’lumotlar real vaqt rejimida sun’iy yo‘ldoshlar orqali uzatiladi, bu esa qo‘shimcha sayohatlarga bo‘lgan ehtiyojni kamaytiradi.
Kiritildi: 05:58 24.03.2025. O'qildi: 847 marta. Fikrlar soni: 0 ta.