Asad kimyoviy qurol zavodi "yashaydimi"
Kimyoviy qurollarni taqiqlash tashkiloti (KQT) inspektorlari Bashar al-Assad davridan qolgan, avvalroq tasniflangan kimyoviy qurol ishlab chiqarish va saqlash obektlariga ilk bor tashrif buyurishdi, deb xabar bermoqda Reuters manbalarga tayanib. Tashrif 12-21 mart kunlari bo‘lib o‘tgan va beshta manzilni, jumladan Suriyaning avvalgi rasmiylari tomonidan e’lon qilinmagan va qisman vayron qilingan joylarni qamrab olgan.
Agentlik ma’lumotlariga ko‘ra, Suriya hukumati inspektorlarga ob’ektlar, odamlar va hujjatlarga to‘liq kirishni ta’minlagan, shuningdek, missiya xavfsizligini ta’minlagan. Bu yillar davomida tergovga to‘sqinlik qilgan avvalgi tuzum pozisiyasidan keskin farq edi.
Suriya ob’ektlariga tashrif AQSh tomonidan mumkin bo‘lgan sanksiyalarni yumshatish, jumladan, qolgan kimyoviy arsenalni to‘liq yo‘q qilish uchun qo‘ygan shartlarni bajarish yo‘lidagi muhim qadam sifatida ko‘rilmoqda. OPCW ekspertlari zahiralarning ba’zilari e’tiborga olinmayapti deb gumon qilmoqda va 100 dan ortiq potensial saqlash joylarini tekshirishni rejalashtirmoqda.
Suriya 2013 yilda yuzlab odamlarning hayotiga zomin bo‘lgan zarin hujumidan so‘ng OPCWga qo‘shilgan edi. O‘shandan beri 1300 tonnaga yaqin kimyoviy moddalar yo‘q qilindi, ammo BMT va OPCW tekshiruvlari Asad rejimi kuchlari tomonidan keyinchalik zarin va xlordan foydalanganini tasdiqladi. Damashq bu ayblovlarni rad etdi.
Kiritildi: 21:48 29.03.2025. O'qildi: 965 marta. Fikrlar soni: 0 ta.