Bugun 29 mart, 2025 yil, shanba
Xitoy inson hujayra liniyalarini tadqiq qilish uchun Mega-ilmiy markaz ochishni rejalashtirmoqda
Xitoy janubidagi Guanchjou shahrida inson hujayra liniyalari bo‘yicha yirik tadqiqot markazi qurilishi boshlandi. Bu haqda Xitoy Fanlar akademiyasi xabar bermoqda.
Xitoy Fanlar akademiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, majmua sun’iy intellekt (SI) texnologiyalari bilan jihozlangan bo‘lib, ular inson tanasining har bir hujayrasining butun hayotiy sikli davomida evolyusiya dinamik jarayonini raqamli ko‘rinishda aks ettiradi.
"Hujayra chizig‘ini tahlil qilish hayotning rivojlanishi va evolyusiyasi sirlarini ochish, shuningdek, inson hayotini boshqarish uchun kalit sifatida ko‘riladi", deyiladi Xitoy Fanlar akademiyasi bayonotida.
Qayd etilishicha, yangi markaz innovasion texnologiyalarni rivojlantirish bilan shug‘ullanadi. U hujayra liniyasining raqamli modelini yaratish uchun ilg‘or tadqiqotlarni, shu jumladan SIni birlashtiradi. Shuningdek, ma’lum qilinishicha, ilmiy ish bir necha yo‘nalishlarga qaratiladi: hujayralarning rivojlanishi, kasalliklari va qarishi. Loyiha 4,5 yil ichida yakunlanishi kutilmoqda.
Megasayens-loyihalari ilg‘or jahon miqyosidagi tadqiqotlar uchun juda kuchli va qimmat ilmiy komplekslardir.
Kiritildi: 12:50 25.03.2025. O'qildi: 428 marta. Fikrlar soni: 0 ta.