Ultra-pravoslav talabalarni armiyaga jalb qilish fuqarolar urushiga olib keladi, deb ogohlantiradi Quddus ishlari va yahudiy an’analari vaziri Meir Porush, ultra-pravoslav koalisiyasining Birlashgan Tavrot iudaizm a’zosi.
Benni Gantzning pravoslav yahudiy rahbarini Bosh vazir Netanyaxuning sud-huquq islohotlariga to‘sqinlik qilishga va shu orqali fuqarolar urushining oldini olishga chaqirgan maktubiga javoban, Porush o‘tgan yilgi Oliy sud qarorini eslab, mamlakatni fuqarolik urushiga olib borayotganiga ishonishini aytdi Harav-Miara ularni armiyaga chaqirishga majbur qildi.
Maktubining boshida pravoslav vazir shunday yozgan edi: " Men Isroildagi chap qanot namoyishchilar og‘zida "fuqarolar urushi" iborasi juda tez odatiy holga aylanganidan afsusdaman [...] va siz kabi odatda mo‘’tadil bo‘lishga harakat qiladigan va murosaga chaqiradigan odam bu qo‘pol terminologiyadan foydalanishni tanlaganidan hayratdaman ".
" Ammo bu Isroil nutqida allaqachon muammoga aylanganligi sababli, men faqat siz bilan qo‘shilaman va sizni ogohlantirishim mumkinki, sud tizimining hozirgi xatti-harakatlari, Xudo saqlasin, bizni fuqarolar urushiga olib keladi ", dedi Porush.
" Oliy sudning yeshiva talabalari maqomini bekor qilish to‘g‘risidagi qarori bilan boshlangan va Bosh prokurorning Tavrot talabalariga qarshi uyushtirilgan hujumi bilan davom etayotgan shafqasiz xatti-harakatlar bizni muqarrar ravishda birodarlik urushiga olib kelishi mumkin ."
Isroil vaziri yahudiy davlatining o‘ta pravoslav yahudiylarga nisbatan siyosatini “Tavrotga qarshi kampaniya” deb ta’rifladi.
“ Siz Isroilda Tavrotni o‘rganish dunyodagi hamma narsadan qimmatroq bo‘lgan millionlab odamlar, Isroil qonunchiligining Tavrot olamiga qarshi olib borayotgan kampaniyasi qarshisida, xuddi ular Isroildagi so‘nggi jinoyatchilardek talabalarning huquqlarini poymol qilishga urinishda jim o‘tiradi, deb o‘ylab, adashayapsiz.
Dekabr oyida Quddus ishlari bo‘yicha vazir pravoslavlarni Isroil armiyasini chaqirish byurosiga chaqiruvlarga "shunchaki e’tibor bermaslik"ga chaqirdi, garchi Isroil qonunchiligi harbiy xizmatdan bo‘yin tovlashga undash 15 yilgacha qamoq jazosini oladi.