Venesuela milliy va xalqaro zaxiralar uchun Guayana-Essekibo mintaqasida oltin qazib olishni boshladi.
Bu haqda mamlakat prezidenti Nikolas Maduro birinchi qazib olingan tonnani markaziy bankka topshirish marosimida ma’lum qilgan.
"Men Venesuelaning tog‘-kon ishchilari sinfi tomonidan ishlab chiqarilgan bir tonna oltin quymalarini Venesuela Markaziy banki zaxirasiga yetkazib berishni boshlayapman. Bizni hech kim to‘xtata olmaydi, chunki biz oltin qazib olishni davom ettirishga qaror qildik va men oltinga bo‘lgan barcha investorlarni, barcha hunarmandlarni atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha qat’iy chora-tadbirlar doirasida ishlashga chaqiraman. Albatta, uni saqlab qolgan holda oltin qazib olishni rivojlantirish mumkin" - dedi Maduro metallurgiya ko‘rgazmasi Expo Metal 2025.
Qo‘shni Gayana bilan bahsli bo‘lgan Guayana-Essekibo mintaqasi prezidentning so‘zlariga ko‘ra, "har ma’noda ulkan boylik markazidir" - bu yerda temir va alyuminiy konlari, shuningdek, "hali o‘zlashtirilmagan" dunyodagi eng yirik oltin zaxiralari mavjud.
Siyosatchining ta’kidlashicha, Venesuela uzoq vaqtdan beri o‘z oltin zaxiralarini yaratish maqsadini qo‘ygan va hozirda “milliy va xalqaro zahiralari uchun oltin quymalarini olish bo‘yicha eng qat’iy xalqaro standartlar”ni qo‘llaydi.