Myanmada 28 mart, juma kuni sodir bo‘lgan halokatli zilzila mamlakatda so‘nggi 75 yildagi eng kuchli zilzila bo‘lishi mumkin, tabiiy ofat modellashtirish natijasida halok bo‘lganlar soni rasmiy ma’lumotlardan o‘nlab baravar ko‘p ekanligini ko‘rsatmoqda.
Bu haqda Agence France-Presse (AFP) axborot agentligi ma’lum qildi.
AQSh Geologiya xizmati (USGS) avtomatlashtirilgan baholashlariga ko‘ra, markaziy Sagayn shahridan shimoli-g‘arbda sodir bo‘lgan 7,7 magnitudali zilzila zilzilalar bilan bog‘liq qurbonlar va iqtisodiy yo‘qotishlar tufayli qizil signal berilgan.
Myanma rasmiylarining 29 mart kuni ertalab ma’lum qilishicha, tabiiy ofat 1000 dan ortiq kishining hayotiga zomin bo‘lgan, 2000 dan ortiq kishi jarohat olgan.
Biroq, AQSh Geologik xizmati tahlili shuni ko‘rsatdiki, 10 000 dan 100 000 gacha bo‘lgan ehtimoliy qurbonlar ehtimoli 35% ni tashkil qiladi.
London Imperial kollejining tektonika bo‘yicha mutaxassisi Rebekka Bellning so‘zlariga ko‘ra, falokat Hindiston va Sunda tektonik plitalari to‘qnashuvi sodir bo‘lgan Sagayn yorig‘idagi lateral sirpanish natijasida yuzaga kelgan.
Zilzila o‘chog‘i atigi 10 kilometr yer ostida joylashgan va bu halokatli energiyaning maksimal kuch bilan yuzaga chiqishiga imkon berdi.
Zilzila aholi zich joylashgan hududlarda seysmik himoyasiz qurilgan turar-joy binolariga ta’sir qildi - ularning ofat zonasidagi ulushi 85% ga yetdi.
Britaniya Geologiya xizmati seysmologi Brayan Baptining so‘zlariga ko‘ra, Myanma o‘tgan asrda 6 yoki undan yuqori magnitudali 14 dan ortiq zilzilalarni boshdan kechirgan, jumladan, 1956 yilda Mandalay shahri yaqinida 6,8 magnitudali zilzila sodir bo‘lgan. Biroq, so‘nggi bir necha o‘n yilliklargacha mamlakatda zich ko‘p qavatli binolarga ega zamonaviy infratuzilma mavjud emas edi.
Yaqinda ro‘y bergan zilzila Myanma bilan chegaradosh Tailandda ham sodir bo‘ldi, natijada kamida 10 kishi halok bo‘ldi, 20 ga yaqin kishi jarohatlandi.