Moskva va Kiyev "yomon" kelishuvdan ko‘ra urush davom etishni afzal ko‘rishi mumkin, deb hisoblaydi AQSh razvedkas.
Rossiya va Ukraina urushni butunlay tugatishga shoshilishdan ko‘ra, uni davom ettirishga ko‘proq turtki bo‘lishi mumkin, deb yozadi Bloomberg AQSh razvedka ma’lumotlariga tayanib.
Har ikki tomon ham qisman sulh bo‘yicha ishlashga tayyor ekanliklarini ko‘rsatgan bo‘lsa-da, “rahbarlar hozircha cho‘zilgan urush xavfi qoniqarli bo‘lmagan kelishuv xavfidan kamroq, deb hisoblashadi”, dedi agentlik Milliy razvedka direktori Tulsi Gabbard.
Razvedka ma’lumotlariga ko‘ra, "jang maydonidagi ijobiy tendensiyalar" Putinga "strategik sabr-toqat" ko‘rsatishga imkon beradi, Ukraina uchun esa "G‘arbning muhim xavfsizlik kafolatlarisiz hududdan voz kechish ichki qarama-qarshilik va kelajakda beqarorlikni keltirib chiqarishi mumkin". Shu bilan birga, razvedka Putin yadro qurolidan foydalanishi mumkinligini ham inkor etmaydi.
Senatda so‘zlagan Gabbard, shuningdek, razvedka Xitoyni Qo‘shma Shtatlarning asosiy strategik raqobatchisi deb bilishini aytdi. U, shuningdek, razvedka idoralari "yadroviy qurol ishlab chiqmayotgan" deb baholagan Eron haqida gapirdi.