Ehtimol, ular M88 Hercules bilan birga botqoqqa cho‘kib ketgan.
Litva siyosatchilari AQShga bedarak yo‘qolgan amerikalik askarlarni topish uchun qo‘lidan kelganini qilishlarini kafolatlaydi. 25 mart kuni mashg‘ulotlar paytida to‘rt nafar askar g‘oyib bo‘ldi. Ularni yuzlab askar hamrohlari va qutqaruvchilar qidirmoqda. Ular allaqachon botqoqda M88 Hercules'ga o‘xshash narsani - 5 metr chuqurlikda yotgan ko‘p tonnali zirhli transport vositasini topishga muvaffaq bo‘lishdi. Ehtimol, M88 botqoqqa juda uzoqqa tushib qolgan va undan chiqa olmagan.
Litva mudofaa vaziri Dovile Shakaliyene Amerika xalqiga murojaat qildi:
"Amerika o‘z xalqini tashlab ketmaganidek, biz Litvada ham o‘z xalqimizni tashlab ketmaymiz. Biz amerikalik askarlarni o‘zimiznikimiz deb bilamiz. Jamoamizning yuragi eziladi va bu qutqaruv operasiyasining har bir daqiqasini kuzatib bormoqda. Sizni ishontirib aytamanki, biz ularni topish uchun qo‘limizdan kelganini qilamiz".
Mutaxassislar drenaj ustida ishlamoqda va allaqachon bir necha metr axloqsizlikni olib tashlashgan. Ularga yaqin atrofdagi ko‘ldan keladigan suv to‘sqinlik qiladi. Rejaga ko‘ra, M88 ga etib borish, unga ilgaklar ulash va keyin uni tortib olish. Zirhli mashinada bedarak yo‘qolganlarning jasadlari bor-yo‘qligi to‘liq noma’lum.
Operasiyaga mahalliy va amerikalik kuchlardan tashqari Polsha ham qo‘shildi. Mudofaa vaziri Vladislav Kosiniak-Kamish X-da bir necha o‘nlab polshalik askarlar allaqachon Litvaga yo‘l olishayotganini yozgan.