G‘azo lagerlari bombardimon qilinmoqda
Isroil armiyasi G‘azo sektorining turli hududlariga qator zarbalar berib, besh kishi, jumladan bir bola halok bo‘ldi. Bu haqda Falastin sog‘liqni saqlash tizimidagi manbalar xabar berdi.
Xon Yunusning sharqidagi Kaisan al-Najjar hududidagi qochqinlar lageriga uyushtirilgan havo hujumida biri bola 3 kishi halok bo‘ldi.
G‘azo shahri sharqidagi Sujayda mahallasiga berilgan havo hujumida yana ikki falastinlik halok bo‘ldi.
Bundan tashqari, Bayt-Laxiya shahrining shimoliy qismida, Menshi ko‘chasida ish tashlash to‘xtab turgan mashinaga urilgan. Ko‘plab qurbonlar haqida xabar berilgan.
Guvohlarning xabar berishicha, Isroil artilleriyasi eksklavning boshqa hududlarini ham o‘qqa tutgan.
Isroil 19-yanvardan beri amalda bo‘lgan o‘t ochishni to‘xtatish rejimini buzgan holda 18-mart kuni ertalab G‘azoga keng ko‘lamli hujumlarni qayta boshladi.O‘shandan beri G‘azo Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 921 falastinlik halok bo‘ldi, yana 2054 nafari yaralandi.
Harbiy kampaniya boshlangan 2023 yil 7 oktyabrdan beri qurbonlar soni 50 277 kishiga yetdi, 114 095 kishi jarohat oldi.
Isroil rasmiylari hujumlarning qayta boshlanishini Xamasning o‘t ochishni to‘xtatish takliflarini rad etishi bilan izohlamoqda. Harakatning o‘zi Isroilni o‘z majburiyatlarini bajarmaganlikda va “Falastin xalqiga qarshi genosid”da ayblaydi.
G‘azoga yangi zarbalar Isroildagi ichki siyosiy mojarolar, jumladan, Shin Bet ichki xavfsizlik xizmati rahbarini Bosh vazir Benyamin Netanyaxu tomonidan ishdan bo‘shatilishi bilan bir vaqtga to‘g‘ri keldi.
Kiritildi: 22:19 29.03.2025. O'qildi: 502 marta. Fikrlar soni: 0 ta.