Bugun 30 mart, 2025 yil, yakshanba
Eron va Iroq tashqi ishlar vazirlari mintaqadagi vaziyatni muhokama qilishdi
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Arag‘chi iroqlik hamkasbi Fuad Husayn bilan telefon orqali suhbatda Qo‘shma Shtatlar ikki qo‘shni va do‘st davlat o‘rtasidagi munosabatlarni buzishga intilayotganini ta’kidladi.
ISNA agentligi xabar berishicha, tashqi ishlar vazirlari mintaqadagi so‘nggi voqealar, xususan, AQShning Yamandagi hutiy isyonchilarga qarshi so‘nggi amaliyotlari hamda Isroilning G‘azo sektori va Livandagi harbiy amaliyotlarini qayta boshlashini muhokama qilgan.
AQSh tomonidan Eron neft sanoatiga nisbatan joriy qilingan sanksiyalarga ishora qilgan Arag‘chi, Oq uy tomonidan Islom Respublikasiga bosim o‘tkazish uchun qilingan da’vo va ayblovlarni asossiz va asossiz deb atadi.
Eron vaziri AQShning mintaqa davlatlariga qarshi agressiv harakatlarni amalga oshirish uchun mintaqa davlatlaridagi bazalari va havo kengliklaridan foydalanishi jiddiy tahdidlardan ogohlantirib, mintaqadagi barcha davlatlar o‘z suverenitetini himoya qilish va boshqa davlatlarni beqarorlashtirish maqsadida o‘z hududi va ob’ektlaridan xorijiy harbiy kuchlar tomonidan foydalanishga yo‘l qo‘ymaslik uchun zarur choralarni ko‘rishlari muhimligini ta’kidladi.
Fuad Husayn, shuningdek, tinchlik va barqarorlikka tahdidlarning oldini olish uchun mintaqa davlatlari o‘rtasida konsensus va hamkorlik muhimligini qayd etdi.
Kiritildi: 12:28 25.03.2025. O'qildi: 401 marta. Fikrlar soni: 0 ta.