Eron oliy rahbari Ali Xomanaiy AQShni Tehronga bosim o‘tkazishga urinishdan ogohlantirdi. Bu haqda u 28 mart kuni Navro‘z bayrami munosabati bilan aholining turli qatlamlari vakillari, siyosiy va harbiy arboblar bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda ma’lum qildi.
"Amerikaliklar Eronga tahdid qilish orqali hech narsaga erisha olmasligini tushunishlari kerak. Biz hech qachon mojaroni boshlagan tomon bo‘lmaganmiz, lekin agar kimdir uni boshlasa, ularga qattiq javob olishlarini bildirsin", - dedi Xomanaiy.
Uning qo‘shimcha qilishicha, “Hizbulloh” a’zosi Hasan Nasrulloh va “Hamas” a’zosi Ismoil Haniya kabi yetakchilarning Isroil hujumlarida halok bo‘lishi Eron uchun fojiadir.
Xamanaiy mintaqada Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan kuchlar ishonchli kuch sifatida harakat qilayotgani haqidagi iddaolarni ham rad etdi.
"Amerika va Yevropa siyosatchilari qarshilik kuchlarini Eronning ishonchli vakillari deb atashlari noto‘g‘ri. Yaman va qarshilik kuchlari o‘z tashabbusi bilan harakat qilmoqda. Xuddi shu narsa qarshilik ko‘rsatishning boshqa markazlariga ham tegishli. "Eronga vositachilar kerak emas", - dedi u.
7 mart kuni AQSh prezidenti Donald Tramp Xamanaiyga muzokaralar o‘tkazish va ehtimoliy harbiy harakatlar haqida ogohlantiruvchi maktub yuborganini ma’lum qildi.
Ertasi kuni Eron rahbari AQSh kelishuvga intilmayapti, aksincha, o‘z irodasini yuklamoqda, deb javob berdi. U Eron bunday shartlarni qabul qilmasligini ta’kidladi.
11-mart kuni Eron prezidenti Masud Pezeshkian Trampning tahdidlariga shunday izoh berdi: “Siz tahdid qilganingiz uchungina men muzokaralar olib bormayman.“Nima xohlasangiz, qiling”.