Unda Rossiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkmaniston, Tojikiston va O‘zbekistondan kelgan turli yoshdagi rivojlanishda o‘ziga xosligi bo‘lgan bolalar o‘zlarining ijodiy qobiliyatlarini namoyish etmoqdalar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19 mart kuni Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqot qildi. Ikki tomonlama munosabatlar va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Bu haqda “Dunyo”axborot agentligi xabar berdi.
O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasida 2025 yil 25 fevraldan erkin savdo rejimi joriy etildi.
“Hindiston – Eron – Turkmaniston – O‘zbekiston – Qozog‘iston” yo‘nalishida 12 ta yigirma futlik konteynerni o‘z ichiga olgan poyezd yo‘lga chiqdi, deb xabar qilmoqda “O‘ztemiryo‘lkonteyner” AJ.
Kinematografiya agentligi buyurtmasiga binoan Milliy kinematografiyani rivojlantirish markazi va "Turkmanfilm" hamkorligida buyuk turkman shoiri Maxtumquli haqida film suratga olinmoqda.
Ashxobodda 20 iyun kuni yomg‘ir yog‘ib, kuchli shamol esadi. Ayrim uylarning tomlari shikastlangan, daraxtlarga urilgan, deb yozadi turkmen.news.
Ogulgerek Berdimuhamedova shu paytgacha biron marta, saylovlarda, tadbirlarda va prezidentning xalqaro tashriflarida ham ko‘rinish bermagandi.
Turkmaniston havo yo‘llari 2 iyundan boshlab Ashxoboddan Qozonga parvozlarni to‘xtatdi. Bu qaror Ukraina kamikadze-dronlarining Tatariston hududidagi ob’ektlarga bir necha bor uyushtirgan hujumlaridan so‘ng qabul qilindi, shu sababli Qozon aeroporti yopildi
Ayni kunlarda Ashxobod shahri katta kurash bayrami bilan nafas olmoqda.
Bu haqida O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov o‘zining Telegram-kanalida ma’lum qildi.
“Bunday uchrashuvlarni o‘tkazish bu davlatlarning huquqidir. Biz bularning barchasini diqqat bilan kuzatib boramiz”, deydi Peskov.