Унда Россия, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркманистон, Тожикистон вa Ўзбекистондан келган турли ёшдаги ривожланишда ўзига хослиги бўлган болалар ўзларининг ижодий қобилиятларини намойиш этмоқдалар.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 19 март куни Туркман халқининг миллий етакчиси, Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедов билан телефон орқали мулоқот қилди. Икки томонлама муносабатлар ва минтақавий ҳамкорликнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Бу ҳақда “Дунё”ахборот агентлиги хабар берди.
Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасида 2025 йил 25 февралдан эркин савдо режими жорий этилди.
“Ҳиндистон – Эрон – Туркманистон – Ўзбекистон – Қозоғистон” йўналишида 12 та йигирма футлик контейнерни ўз ичига олган поезд йўлга чиқди, деб хабар қилмоқда “Ўзтемирйўлконтейнер” АЖ.
Кинематография агентлиги буюртмасига биноан Миллий кинематографияни ривожлантириш маркази ва "Туркманфильм" ҳамкорлигида буюк туркман шоири Махтумқули ҳақида фильм суратга олинмоқда.
Ашхободда 20 июнь куни ёмғир ёғиб, кучли шамол эсади. Айрим уйларнинг томлари шикастланган, дарахтларга урилган, деб ёзади turkmen.news.
Огулгерек Бердимуҳамедова шу пайтгача бирон марта, сайловларда, тадбирларда ва президентнинг халқаро ташрифларида ҳам кўриниш бермаганди.
Туркманистон ҳаво йўллари 2 июндан бошлаб Ашхободдан Қозонга парвозларни тўхтатди. Бу қарор Украина камикадзе-дронларининг Татаристон ҳудудидаги объектларга бир неча бор уюштирган ҳужумларидан сўнг қабул қилинди, шу сабабли Қозон аэропорти ёпилди
Айни кунларда Ашхобод шаҳри катта кураш байрами билан нафас олмоқда.
Бу ҳақида Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов ўзининг Telegram-каналида маълум қилди.
“Бундай учрашувларни ўтказиш бу давлатларнинг ҳуқуқидир. Биз буларнинг барчасини диққат билан кузатиб борамиз”, дейди Песков.