Barcha yonilg‘i quyish shoxobchalari bir vaqtning o‘zida yoki ketma-ket hech bir sababsiz 1 kub metr gaz narxini 3850 so‘mdan 4150 so‘mga ko‘targan.
Ferma 1,2 milliard so‘mlik elektr energiyasidan noqonuniy foydalangani aniqlandi.
Bugun, 10-fevral kuni Buxoro viloyati hududidan o‘tgan, diametri 1020 mm bo‘lgan magistral gaz quvurida gaz sizib chiqish holati kuzatilgan hamda yong‘in sodir bo‘lgan.
Mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining 177-moddasi (valyuta qimmatliklarini qonunga xilof ravishda olish yoki o‘tkazish) bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.
Buxoro viloyati, Kogon tumanidagi Tutkunda mahallasi ichki avtomobil yo‘lida 15 yoshli «haydovchi»ning noqonuniy xatti-harakati oqibatida 32 yoshli fuqaro og‘ir tan jarohati olgan.
Buxoro viloyati bojxona boshqarmasining “Buxoro aeroporti” chegara bojxona posti va Aviasiya xavfsizlik xizmati xodimlari hamkorligida yurtimiz hududidan qadimiy tangalarning noqonuniy olib chiqilishiga chek qo‘yildi.
Buxoro markaziy ko‘chalaridan birida ko‘zgusimon va qoraytirilgan oynali, shuningdek, tevarak-atrofni ko‘rishni cheklaydigan qoplamali transport vositasidan ruxsatsiz foydalangani yetmaganday, ogohlantirishlarga qaramay, ketma-ket qoidabuzarliklarga yo‘l qo‘ygan haydovchiga chora ko‘rildi.
Buxoro shahrilik 18 yoshli M.I. o‘z xohishi bilan ancha vaqtdan buyon 26 yoshli,oilali bo‘lgan Kogon tumani fuqarosi R.S. bilan ishqiy munosabatda bo‘lib kelgan.
Buxoro azaldan o‘zining qadimiy arxitekturasi, me’moriy majmualari bilan diqqatga sazovor. Bugungi kunda Buxoro viloyatida 829 ta madaniy meros ob’ekti davlat muhofazasiga olingan: 287 ta arxeologiya yodgorliklari, 508 ta arxitektura, 17 ta monumental hamda 17 ta diqqatga sazovor joylar shular jumlasidandir.
Buxoro viloyati IIBning «Xabar.uz»ga ma’lum qilishicha, Shofirkon tumani ichki ishlar bo‘limiga kelib tushgan murojaat o‘rganilganda, 16 yoshli o‘spirinning bir necha fuqarolarni «chuv» tushirgani aniqlangan.
Buxoro viloyati Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi boshqarmasi tezkor guruh xodimlari tomonidan navbatdagi tungi nazorat reyd tadbiri o‘tkazildi.
Buxoro viloyatining Kogon shahrida o‘z tanishini pichoqlab o‘ldirgan shaxs 13 yilga qamaldi. Bu haqda Oliy sud matbuot xizmati xabar berdi.