U daryoning muzdek suviga o‘zini tashlab, o‘z joniga qasd qilmoqchi bo‘lgan 4 nafar farzandning onasini so‘nggi soniyalarda qutqarib qoldi.
Qayd etilishicha, jabrlanuvchini 4 nafar farzandi ham bo‘lgan.
Shahardagi yo‘nalishlarda yo‘lkira haqi bir yo‘lovchi uchun 3000 so‘m (QQS bilan), elektron to‘lov tizimi (ATTO) orqali to‘lashda rag‘batlantiruvchi chegirma qo‘llanilgan holda 2000 so‘m (QQS bilan)
Buxoroda mast holda mashina boshqargan ayol 15 sutkaga qamaldi.
Buxoroda yirik qarzdorlik bo‘yicha sud qaroriga beparvo qarab kelgan Buxoro tumani hokimligiga tegishli Cobalt rusumli xizmat avtomashinasi jarima maydonchasiga olib qo‘yildi.
Manbaning qo‘shimcha qilishicha, zaharlanish holatining sababini o‘rganish uchun qon tahlillari olinib, laboratoriyaga yuborilgan.
Qayd etilishicha, ushbu maqom «Sofi oshi» nomi va uning an’anaviy tayyorlash texnologiyasini huquqiy jihatdan muhofaza qiladi, taomning sifati va haqiqiyligini kafolatlaydi hamda Buxoro viloyatining boy gastronomik merosini keng targ‘ib etishga xizmat qiladi.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 251-1-moddasi (giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalar hisoblanmaydigan kuchli ta’sir qiluvchi moddalarni targ‘ib qiluvchi mahsulotni tayyorlash, tarqatish, reklama qilish, namoyish etish yoki bunday moddalarni yoxud zaharli moddalarni qonunga xilof ravishda muomalaga kiritish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.
Fermer xo‘jaligi rahbariga 17 tup terak daraxtini noqonuniy kesganligi uchun 25 336 000 so‘m tabiatga yetkazilgan zarar hamda 20 600 000 so‘m ma’muriy jarima qo‘llanildi.
Hozirda holat yuzasidan Buxoro shahar prokuraturasi tergovga qadar tekshiruv olib bormoqda.
Joriy yilning avgust oyidan boshlab O‘zbekistonda bolalarga noqonuniy diniy ta’lim berish bilan bog‘liq javobgarlik kuchaytirilganligi ta’kidlanmokda.