Сурия сешанба куни Исроил кучларининг мамлакат жанубидаги ҳаво ҳужумлари ва ўққа тутилишини кескин қоралади. Сурия Ташқи ишлар вазирлиги маълумотларига кўра, Дараа вилоятининг Кувейя қишлоғига уюштирилган ҳужум оқибатида 6 нафар тинч аҳоли ҳалок бўлган. Агентлик воқеаларни "хавфли авж олиш" ва "халқаро ҳуқуқ ва суверенитетни қўпол равишда бузиш" деб атади.
Исроил армиясининг даъво қилишича, ўз қўшинлари Сурия жанубида "террорчилар" томонидан ўққа тутилган ва нишонга ҳаводан зарба беришдан олдин ўққа тутилган. Маҳаллий ҳокимият органларининг хабар беришича , вазият ёмонлашгани сабабли 350 оила ўз уйларини тарк этиб, вақтинчалик яшаш жойларига жойлаштирилган.
Минтақа давлатлари Исроилнинг ҳаракатларини қоралаб, уларнинг “провокацион хусусияти” ва барқарорликка таҳдид солиши мумкинлигини таъкидлади. Исроил, ўз навбатида, зарбалар Асад режими қулагандан кейин ҳокимиятга келган кучларга қурол-яроғ етиб боришига йўл қўймасликка қаратилганини даъво қилишда давом этмоқда.
БМТ ҳам хавотир билдирди. Сурия бўйича махсус элчи Геир Педерсен Исроилнинг Сурияда қолиш нияти ва жанубий ҳудудларни тўлиқ демилитаризация қилиш талаби ҳақидаги баёнотларидан хавотир билдирди.
Сурия инсон ҳуқуқлари обсерваториясининг хабар беришича, Исроил ҳарбий гуруҳи Кувейяга кириб, қаршилик кўрсатишга уринган маҳаллий аҳолини артиллериядан ўққа тутган.
Исроилнинг Сурия жануби ва марказий ҳудудларига зарбалари Башар ал-Ассад режими қулаганидан кейин кучайди.
Сурия Ташқи ишлар вазирлиги Исроилни мамлакатдаги барқарорликка путур етказаётганликда айблади.
Қоҳирада бўлиб ўтган араб саммитида Сурия президенти Аҳмад ал-Шара халқаро ҳамжамиятни Исроил қўшинларини мамлакат жанубидан зудлик билан олиб чиқиб кетишни талаб қилишга чақирди.