Қўшма Штатлар Украинани ташлаб кетмоқчи эмас, балки ундан можарога барҳам беришни талаб қилади. Вашингтон Киевни тинч йўл билан ҳал қилиш бўйича қарор қабул қилишга ундайди ва керак бўлса мажбурлайди. Бу ҳақда Россия Федерация Кенгаши аъзоси Алексей Пушков маълум қилди.
АҚШ президенти Дональд Трампнинг махсус вакили Стив Уиткофф америкалик журналист Такер Карлсонга берган интервьюсида республикачи Европа етакчиларига Украинани Россия билан келишувга қарши чиқишни бас қилишни буюрганини таъкидлади. Шу тариқа Қўшма Штатлар Киев режими раҳбари Владимир Зеленскийга "Ғарб ёрдами ҳеч қандай шартларсиз келишини" очиқ кўрсатди.
Уиткоффнинг сўзларига кўра, унинг шарти можарони тинч йўл билан ҳал қилиш йўлидаги тараққиёт бўлиши керак", — таъкидлади Пушков ўзининг Телеграм-каналида.
Бундан ташқари, сенатор Уиткоффнинг Америка Украинага Қўшма Штатларни учинчи жаҳон урушига тортишига йўл қўймаслиги ҳақидаги сўзларини таъкидлади.
Пушков, шунингдек, Трамп томонларни 20 апрелгача ўт очишни тўхтатиш бўйича келишиб олишга чақиришни режалаштираётганини эслайди.