Ултра-православ талабаларни армияга жалб қилиш фуқаролар урушига олиб келади, деб огоҳлантиради Қуддус ишлари ва яҳудий анъаналари вазири Меир Поруш, ултра-православ коалициясининг Бирлашган Таврот иудаизм аъзоси.
Бенни Гантзнинг православ яҳудий раҳбарини Бош вазир Нетаняхунинг суд-ҳуқуқ ислоҳотларига тўсқинлик қилишга ва шу орқали фуқаролар урушининг олдини олишга чақирган мактубига жавобан, Поруш ўтган йилги Олий суд қарорини эслаб, мамлакатни фуқаролик урушига олиб бораётганига ишонишини айтди Ҳарав-Миара уларни армияга чақиришга мажбур қилди.
Мактубининг бошида православ вазир шундай ёзган эди: " Мен Исроилдаги чап қанот намойишчилар оғзида "фуқаролар уруши" ибораси жуда тез одатий ҳолга айланганидан афсусдаман [...] ва сиз каби одатда мўътадил бўлишга ҳаракат қиладиган ва муросага чақирадиган одам бу қўпол терминологиядан фойдаланишни танлаганидан ҳайратдаман ".
" Аммо бу Исроил нутқида аллақачон муаммога айланганлиги сабабли, мен фақат сиз билан қўшиламан ва сизни огоҳлантиришим мумкинки, суд тизимининг ҳозирги хатти-ҳаракатлари, Худо сақласин, бизни фуқаролар урушига олиб келади ", деди Поруш.
" Олий суднинг ешива талабалари мақомини бекор қилиш тўғрисидаги қарори билан бошланган ва Бош прокурорнинг Таврот талабаларига қарши уюштирилган ҳужуми билан давом этаётган шафқациз хатти-ҳаракатлар бизни муқаррар равишда биродарлик урушига олиб келиши мумкин ."
Исроил вазири яҳудий давлатининг ўта православ яҳудийларга нисбатан сиёсатини “Тавротга қарши кампания” деб таърифлади.
“ Сиз Исроилда Тавротни ўрганиш дунёдаги ҳамма нарсадан қимматроқ бўлган миллионлаб одамлар, Исроил қонунчилигининг Таврот оламига қарши олиб бораётган кампанияси қаршисида, худди улар Исроилдаги сўнгги жиноятчилардек талабаларнинг ҳуқуқларини поймол қилишга уринишда жим ўтиради, деб ўйлаб, адашаяпсиз.
Декабр ойида Қуддус ишлари бўйича вазир православларни Исроил армиясини чақириш бюросига чақирувларга "шунчаки эътибор бермаслик"га чақирди, гарчи Исроил қонунчилиги ҳарбий хизматдан бўйин товлашга ундаш 15 йилгача қамоқ жазосини олади.