Карло Анчелотти солиқ тўлашдан бўйин товлагани учун деярли 5 йилга қамалиши мумкин.
AS нашри хабарига кўра, Мадрид прокуратураси "Реал" бош мураббийини фирибгарликда айблаб, 4 йилу 9 ой қамоқ жазосини сўраган.
Италиялик мутахассиснинг умумий солиқ қарзи 1 217 958 еврони ташкил қилган. Бундан ташқари, у 243 593 евро ва 47 298 фоиз миқдорида жаримага тортилди.
Анчелотти 2014-2015 йилларда давлат ғазнасига қарши иккита жиноятда айбланмоқда. Ундан жами 3 186 237 евро миқдорида иккита жарима тўлаш сўралмоқда, дейилади айблов хулосасида.
Иш келаси чоршанба, 2 апрель куни Мадрид судида кўриб чиқилади.
Прокурорнинг фикрича, Испания солиқ резиденти мақомини тасдиқлаганига ва Мадриддаги манзилини кўрсатганига қарамай, Анчелотти ўзининг солиқ декларациясида фақатгина “Реал Мадрид”дан қилган иши учун олган шахсий мукофотини эълон қилган, лекин у бошқа ташкилотларга ўтказиб юборган имидж ҳуқуқларидан фойдаланганликдан тушган даромадни эмас, балки фақат маълум қилган.
Мураббий "трестлар ва воситачи компанияларнинг мураккаб ва мураккаб тармоғи орқали" маълум тадбирларда иштирок этиш учун клуб ёки бошқа брендлардан даромад олгани айтилмоқда. Шундай қилиб, у ўзининг имидж ҳуқуқларини "ҳақиқий фаолият билан шуғулланмайдиган ёки улардан фойдаланиш қобилиятига эга бўлмаган" ва Испаниядан ташқарида рўйхатдан ўтган ташкилотларга ўтказишни симуляция қилди, "шундай қилиб, Испания ғазнасига нисбатан ноаниқликка эришди ва ҳақиқий олувчини ўз имидж ҳуқуқларидан фойдаланишдан яширди." Натижада, на Анчелотти, на бу компанияларнинг ҳеч бири Испанияда ёки хорижда солиқ тўлаши шарт эмас эди.