Бугун 29 март, 2025 йил, шанба
АҚШ 530 000 нафардан ортиқ муҳожирни ҳуқуқий мақомдан маҳрум қилмоқчи
NBC телеканалининг хабар беришича, АҚШ президенти Дональд Трамп маъмурияти 530 мингдан ортиқ муҳожирни вақтинчалик ҳуқуқий мақомдан маҳрум қилмоқчи бўлган ташаббус маъқулланса, уларнинг мамлакатда вақтинча бўлиш дастурлари 24 апрелда тугайди. Бу ҳақда РИА Новости ёзмоқда.
Қайд этилишича, гап 2023 йилда АҚШнинг собиқ президенти Жо Байден даврида жорий этилган махсус дастур бўйича кирган мигрантлар ҳақида бормоқда. Дастур чет элликларга америкалик ҳомий кўмагида АҚШга кириш ва икки йил давомида мамлакатда ишлаш имконини берди. NBC маълумотларига кўра, 2024 йилда расмийлар ушбу дастур бўйича муҳожирларни қабул қилишни қисқа муддатга тўхтатиб қўйган, чунки у фирибгарлик транзакциялари учун қўлланилмоқда.
Шундай қилиб, Трамп маъмурияти Байден даврида ишлаб чиқилган хорижликларнинг АҚШга кириши ва вақтинча бўлишига рухсат бериш дастурлари бўйича Куба, Гаити, Никарагуа ва Венесуэладан АҚШга келган 530 мингдан ортиқ одамни вақтинчалик ҳуқуқий мақомдан маҳрум қилмоқчи.
Қўшма Штатларда таъкидланганидек, ушбу дастурлар муҳим ижтимоий фойда келтирмайди, ноқонуний иммиграция даражасини пасайтириш учун зарур эмас, АҚШга ноқонуний иммиграция оқибатларини этарлича юмшата олмайди, ўз мақсадларига хизмат қилмайди ва Трамп маъмуриятининг ташқи сиёсат мақсадларига зид келади.
Киритилди: 17:50 23.03.2025. Ўқилди: 552 марта. Фикрлар сони: 0 та.