Бугун 29 март, 2025 йил, шанба
Александр Лукашенко eттинчи марта Беларус президенти лавозимини расман бошлади
БЕЛТА хабарига кўра, инаугурация маросими Мустақиллик саройидаги тантаналар залида бўлиб ўтди.
Маросимга 1100 дан ортиқ киши таклиф этилган. Александр Лукашенко келишидан бир неча дақиқа олдин Беларус Республикаси Давлат байроғи ва Беларус Республикаси Президентининг штампи келтирилди.
Маросим бошида тантанали марш садолари остида Беларус Республикаси Конституцияси инаугурация майдонига олиб келинди. Маросимни Марказий сайлов комиссияси раиси Игор Карпенко очди.
Ўнг қўлини Конституцияга қўйган Александр Лукашенко беларус тилида қасамёд қилди.
Беларус Президенти халққа садоқат билан хизмат қилишга, инсон ва фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳурмат қилиш ва ҳимоя қилишга, мамлакат конституциясига риоя қилишга ва ҳимоя қилишга қасамёд қилди.
Шундан сўнг Беларус Давлат мадҳияси янгради, шундан сўнг Президент қасамёдга имзо чекди.
Марказий сайлов комиссияси раиси Александр Лукашенкога Беларус Республикаси Президенти гувоҳномасини топширди.
Жорий йилнинг 26-январида бўлиб ўтган сайлов натижаларига кўра Александр Лукашенко Беларус Республикаси Президенти этиб сайланди. Унинг номзоди учун жами 5 миллион 136 минг 293 нафар овоз берилди, бу овоз беришда қатнашган фуқароларнинг 86,82 фоизини ташкил этди.
Марказий сайлов комиссияси 3 феврал куни бўлиб ўтган йиғилишида сайлов натижаларини расман тасдиқлади.
Киритилди: 15:36 25.03.2025. Ўқилди: 749 марта. Фикрлар сони: 0 та.