Тошкентнинг “Локомотив” клуби собиқ устози Александр Крестинин "Фарғона" сайти билан суҳбатда Ўзбекистоннинг уч карра чемпиони истеъфога чиқарилганидан кейин Суперлигадан тушиб кетгани ҳақида фикр билдирди.
— “Локомотив” Суперлигани тарк этди. Сабаби нима? Ахир мураббийлик ўзгаришлари жамоани сақлаб қолиш учун қилинган.
- Умуман олганда, менда ҳам жавоб йўқ. Рўйхат футболчилар борасида ёмон эмас. Хулоса чиқариш учун сиз жамоанинг ичида бўлишингиз керак. Штабимиз режалаштирганидек, улар “Динамо”ни мағлуб этишди шекилли. Аммо “Сўғдиёна” билан ҳам, “Нефтчи” билан ҳам очко ололмадик. Шу билан бирга “Металлург” ҳам ғалаба қозонди. Демак, содир бўлган воқеада омад, тўғрироғи, омадсизлик ҳам бор.
— Баъзи журналистлар истеъфога чиққанингиздан сўнг “Металлург” жамоасини тарк этиб, “Локомотив”ни қабул қилиб олган Георгий Колосовский “троя оти” бўлиб чиқди, деб ҳазиллашади. Бекобод клубини тўғридан-тўғри қуйи лигага тушиб кетишдан қутқариш вазифасини бажардим.
- Мен бундай версияларга ишонмайман. Лекин нега Колосовский дейсиз? У шунчаки интервью беради. Барча жараёнларни Самвел Бабаян (Ўзбекистон терма жамоасининг собиқ мураббийи) олиб боради. Жамоани бирлашма зонасида қолдирдик ва натижада “Локомотив” тўғридан-тўғри мусобақадан чиқиб кетди. Хулоса қилиб айтиш мумкинки, янги мураббийлар штаби жамоани қутқариш вазифасини бажара олмади. Аммо, кўриниб турибдики, мураббийлар клубда ишлашда давом этишади. Фақат уларга омад тилаш қолади.
— Сиз билан бирга келган футболчилар, хусусан, Кичин ва Гашченков жамоада қолиши мумкинми?
- Ҳозирча аниқ айта олмайман. Клуб бюджети ўзгариши аниқ, чунки жамоа Про-лигага тушиб кетган. Демак, ҳаммаси “Локомотив” футболчиларга қандай молиявий шароитларни таклиф қилиши мумкинлигига боғлиқ.
— Янги иш жойига қарор қилдингизми?
- Деярли ҳа. Тез орада ҳамма нарсани билиб оласиз.
— Марказий Осиёда ишлайсизми?
- Ҳа" - деди россиялик мураббий.