Isroil G‘azo sektorida garovga olinganlarni ozod etgunga qadar Falastinning Hamas harakatiga bosim o‘tkazishda davom etadi.
Bu haqda Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxu Knesset (parlament)dagi tinglovda ma’lum qildi.
Bosh vazirning so‘zlariga ko‘ra, XAMASning o‘g‘irlanganlarni qo‘yib yuborishdan bosh tortishi G‘azo sektoridagi qator hududlarning doimiy Isroil nazorati ostiga o‘tishiga olib keladi.
"G‘azoda janglar davom etmoqda. XAMAS garovga olinganlarni ozod qilishdan bosh tortgan sari biz shunchalik ko‘p bosim o‘tkazamiz. Va men Hamasga aytaman: bu hududni egallashni o‘z ichiga oladi va bunga men bu yerda sanab o‘tmaydigan boshqa narsalar kiradi", dedi Netanyaxu.
Eslatib o‘tamiz, 18 mart kuni Isroil armiyasi G‘azoda harbiy amaliyotlarni qaytadan boshlab, anklavga yirik havo hujumlarini boshlagan edi. Netanyaxu idorasi buni XAMASning vositachilar va AQSh prezidentining maxsus elchisi Stiven Uitkoffning muzokaralar chog‘ida ilgari surilgan takliflarni rad etishi bilan izohlab, G‘azo sektoridagi operasiyadan maqsad barcha garovga olinganlarni ozod qilish ekanini ta’kidladi.