Gruziyadagi 2008 yilgi urush bo‘yicha tergov natijalari janjalga sabab bo‘ldi
Gruziya va Rossiya o‘rtasida 2008 yilning 7-12 avgust kunlari bo‘lib o‘tgan harbiy mojaro yuzasidan e’lon qilingan tergov natijalari mamlakatda shov-shuvga sabab bo‘ldi.
Hukmron "Gruziya orzusi" partiyasi ijrochi kotibi Mamuka Mdinaradze 2008 yil avgust voqealarini o‘rgangan komissiya xulosalarini taqdim etdi. Uning aytishicha, tergov sobiq hukumat qarorlari yuzasidan jiddiy savollar tug‘dirgan va faol jamoatchilik muhokamasiga sabab bo‘lgan.
Mdinaradzening qayd etishicha, tergov komissiyasi harbiy harakatlarni 2008 yil 7 avgust kuni soat 23:45 da boshlash haqidagi buyruqni Gruziyaning o‘sha paytdagi prezidenti Mixail Saakashvili berganligini aniqlagan. Bu faktni Gruziya Qurolli kuchlari Bosh shtabining sobiq boshlig‘i general Zaza Gogava tasdiqladi.
Komissiya hisobotida, shuningdek, “Birlashgan Milliy Harakat” hukumati urush ehtimoli haqida ma’lumotga ega bo‘lib, Kodori va Sxinvali viloyatining tinch aholisini ogohlantirmagani, bu esa tinch aholining sezilarli qurbon bo‘lishiga olib kelgani qayd etilgan.
Tekshiruvning yana bir e’tiborga molik jihati, mojarodan ikki oy o‘tib Yevropa Kengashi Parlament Assambleyasi rezolyusiyasini Gruziyaning avvalgi rasmiylari qo‘llab-quvvatlagani ko‘rsatilgan. Hujjatda aytilishicha, aynan Gruziya harbiy harakatlarni boshlagan va Gruziya harbiy xizmatchilari urush jinoyatlarini sodir etishda ayblangan.
Bu xulosalarning e’lon qilinishi mamlakatdagi siyosiy taranglikni kuchaytirdi. Muxolifat tergovning xolisligini shubha ostiga qo‘yadi, chunki uning xulosalarini siyosiy motivlar bor deb hisoblaydi.
Kiritildi: 20:57 29.03.2025. O'qildi: 1231 marta. Fikrlar soni: 0 ta.