Bugun 2 aprel, 2025 yil, chorshanba
Fridrix Mers noqonuniy migrasiyaga qarshi kurash uchun Yevropa ittifoqini tuzadi
Xristian-demokratik ittifoq yetakchisi Fridrix Mers Germaniyaga qochqinlar oqimini cheklash uchun yangi umumevropa “migrasiya o‘qi”ni yaratish ustida ishlamoqda. BILD ma’lum qilishicha, qo‘shni davlatlar: Polsha, Avstriya, Shveysariya, Chexiya va Fransiya bilan ittifoq tuzish rejalashtirilgan. Maqsad - "chegarada doimiy rad etish" va migrasiya siyosatini umumiy qattiqlashtirish.
Shunisi e’tiborga loyiqki, hatto SPD Germaniya ichki ishlar vaziri Nensi Fezer ham bu tashabbusni qo‘llab-quvvatlamoqda. Hukumat manbalariga ko‘ra, u avstriyalik hamkasbi Gerxard Karner bilan tafsilotlarni muhokama qilgan. Biroq, yaqin vaqtgacha SPD har qanday rad etish "qo‘shnilar bilan kelishilgan" bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Endi Mers bu rozilikni to‘g‘ridan-to‘g‘ri ta’minlamoqchi.
Mers uchun muhim misol - Polsha hukumati rahbari Donald Tuskning yanvar oyidagi rejasida bayon etilgan Polsha pozisiyasi. Unda "Evropa qonunchiligi doirasida rad etishga imkon beruvchi favqulodda vaziyat allaqachon kelgani" aniq aytilgan. Shu bilan birga, Polsha oldinga bordi - mamlakat hukumati noqonuniy muhojirlarga boshpana berish to‘g‘risidagi milliy qonunni to‘xtatib turishga qaror qildi.
Kiritildi: 14:49 28.03.2025. O'qildi: 518 marta. Fikrlar soni: 0 ta.