Xitoy Xalq Respublikasi (XXR) raisi Si Szinpin Hindistonni yanada yaqinroq hamkorlikka da’vat etib, ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlar ularning ramziy hayvonlari - "ajdaho va fil raqsi"ga o‘xshashi kerakligini ta’kidladi. Bu haqda u Hindiston prezidenti Draupadi Murmuga ma’lum qilganini NDTV telekompaniyasi xabar bermoqda.
Ikki davlat rahbarlari seshanba kuni diplomatik aloqalar o‘rnatilganining 75 yilligi munosabati bilan bir-birlariga tabrik maktublari yo‘lladilar. Bu voqea 2020 yilda Himolay tog‘lari chegarasida Xitoy va Hindiston harbiy kuchlari o‘rtasidagi to‘qnashuvdan keyin vujudga kelgan keskinlikning asta-sekin pasayishi fonida sodir bo‘ldi.
Si Szinpin qo‘shni mamlakatlar tinch-totuv yashash yo‘llarini izlashi zarurligini ta’kidladi. U, shuningdek, asosiy xalqaro masalalarda hamkorlik va muvofiqlashtirish ishlarini chuqurlashtirish, chegara hududlarida barqarorlikni birgalikda ta’minlash borasida tayyorligini bildirdi.