Bu haqda Rossiyaning ushbu mamlakatlardagi elchixonalaridagi diplomatlarga tayanib, “Izvestiya” xabar bermoqda.
Shu bilan birga, 2022–2024 yillarda uchta shimoliy qirollik Kiyevga 20 milliard dollardan sal ko‘proq pul jo‘natgan.
6 mart kuni Norvegiya hukumati yordamni 4,7 milliard dollarga oshirishini e’lon qildi, bu esa 2025 yilda Osloning 2022–2030 yillarda Kiyevga yordam ko‘rsatish uchun umumiy xarajatlari deyarli 20 milliard dollarni tashkil etishi kerak, shundan 5,3 milliard dollar urush boshlanganidan beri Ukrainaga o‘tkazilgan.
Daniya 2025 yilda Ukrainaga uzoq muddatli yordam dasturiga ega, qirollik Kiyevga jami 1,35 milliard dollar miqdorida harbiy yordam ajratgan.
“Ikkinchi jahon urushi boshlangandan beri Stokgolm tomonidan Kiyevga ko‘rsatilgan yordamning umumiy miqdori 7,32 milliard dollarni tashkil etadi, shundan 6,19 milliard dollari harbiy yordamdir”, — dedi Rossiyaning Shvesiyadagi elchixonasi “Izvestiya” nashriga.
Shvesiya hukumati Kiyevga 2024-2026 yillarga mo‘ljallangan 7,5 milliard dollar miqdorida harbiy yordam ko‘rsatishning uch yillik rejasini tasdiqladi. Har yili ushbu mablag‘ning uchdan bir qismi 2025 yilda ajratiladi, qo‘llab-quvvatlash 2,5 milliard dollarni tashkil qiladi, deb yozadi gazeta.