Bugun 2 aprel, 2025 yil, chorshanba
Belarus hukumati noqonuniy muhojirlarni Polsha bilan chegaraga bostirib kirish uchun qurollantirmoqda
"Rossiyaning Yevropa Ittifoqiga qarshi gibrid strategiyasining bir qismi". Belarus hukumati noqonuniy muhojirlarni Polsha bilan chegaraga bostirib kirish uchun qurollantirmoqda.
Polsha hukumati ogohlantirmoqda: chegara xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, Belarus muntazam ravishda noqonuniy muhojirlarni Polsha bilan chegarani buzib o‘tish uchun qurol va asboblar bilan ta’minlamoqda. Bild xabariga ko‘ra, muhojirlarga toshlar, metall qaychi, bolg‘a va lenta solingan qoplar berilyapti.
Polsha tomoni o‘z chegarachilariga ko‘plab hujumlarni qayd etgan – birgina 2024-yilda o‘n kishi jarohatlangan va bir ofiser halok bo‘lgan. Bild bilan suhbatlashgan Germaniya Tashqi ishlar vazirligi rasmiysiga ko‘ra, chegaradagi vaziyat allaqachon "harbiy holat"ga o‘xshaydi va Polsha "biz uchun iflos ishimizni qilmoqda".
"Polsha va Belarus chegarasida sodir bo‘layotgan voqealar Rossiyaning YEIga qarshi murakkab gibrid strategiyasining bir qismidir. "Maqsad - qabul qilish tizimini haddan tashqari yuklash va Yevropani beqarorlashtirish", dedi Gessen shtatining Yevropa ishlari bo‘yicha vaziri Manfred Pents Bild nashriga.
Saksoniya ichki ishlar vaziri Armin Shuster, o‘z navbatida, xavfsizlik choralarini kuchaytirishga chaqirdi.
“Bizga Yevropa Ittifoqining tashqi chegaralarini qat’iy himoya qilish va zarurat tug‘ilsa, vaziyat barqarorlashguncha ichki chegaralarda vaqtinchalik nazorat o‘rnatilishi kerak”, — dedi u.
Kiritildi: 23:59 27.03.2025. O'qildi: 1035 marta. Fikrlar soni: 0 ta.