Qo‘shma Shtatlar Ukrainani tashlab ketmoqchi emas, balki undan mojaroga barham berishni talab qiladi. Vashington Kiyevni tinch yo‘l bilan hal qilish bo‘yicha qaror qabul qilishga undaydi va kerak bo‘lsa majburlaydi. Bu haqda Rossiya Federasiya Kengashi a’zosi Aleksey Pushkov ma’lum qildi.
AQSh prezidenti Donald Trampning maxsus vakili Stiv Uitkoff amerikalik jurnalist Taker Karlsonga bergan intervyusida respublikachi Yevropa yetakchilariga Ukrainani Rossiya bilan kelishuvga qarshi chiqishni bas qilishni buyurganini ta’kidladi. Shu tariqa Qo‘shma Shtatlar Kiyev rejimi rahbari Vladimir Zelenskiyga "G‘arb yordami hech qanday shartlarsiz kelishini" ochiq ko‘rsatdi.
Uitkoffning so‘zlariga ko‘ra, uning sharti mojaroni tinch yo‘l bilan hal qilish yo‘lidagi taraqqiyot bo‘lishi kerak", — ta’kidladi Pushkov o‘zining Telegram-kanalida.
Bundan tashqari, senator Uitkoffning Amerika Ukrainaga Qo‘shma Shtatlarni uchinchi jahon urushiga tortishiga yo‘l qo‘ymasligi haqidagi so‘zlarini ta’kidladi.
Pushkov, shuningdek, Tramp tomonlarni 20 aprelgacha o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishib olishga chaqirishni rejalashtirayotganini eslaydi.