Bugun 30 mart, 2025 yil, yakshanba
AQSh 530 000 nafardan ortiq muhojirni huquqiy maqomdan mahrum qilmoqchi
NBC telekanalining xabar berishicha, AQSh prezidenti Donald Tramp ma’muriyati 530 mingdan ortiq muhojirni vaqtinchalik huquqiy maqomdan mahrum qilmoqchi bo‘lgan tashabbus ma’qullansa, ularning mamlakatda vaqtincha bo‘lish dasturlari 24 aprelda tugaydi. Bu haqda RIA Novosti yozmoqda.
Qayd etilishicha, gap 2023 yilda AQShning sobiq prezidenti Jo Bayden davrida joriy etilgan maxsus dastur bo‘yicha kirgan migrantlar haqida bormoqda. Dastur chet elliklarga amerikalik homiy ko‘magida AQShga kirish va ikki yil davomida mamlakatda ishlash imkonini berdi. NBC ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yilda rasmiylar ushbu dastur bo‘yicha muhojirlarni qabul qilishni qisqa muddatga to‘xtatib qo‘ygan, chunki u firibgarlik tranzaksiyalari uchun qo‘llanilmoqda.
Shunday qilib, Tramp ma’muriyati Bayden davrida ishlab chiqilgan xorijliklarning AQShga kirishi va vaqtincha bo‘lishiga ruxsat berish dasturlari bo‘yicha Kuba, Gaiti, Nikaragua va Venesueladan AQShga kelgan 530 mingdan ortiq odamni vaqtinchalik huquqiy maqomdan mahrum qilmoqchi.
Qo‘shma Shtatlarda ta’kidlanganidek, ushbu dasturlar muhim ijtimoiy foyda keltirmaydi, noqonuniy immigrasiya darajasini pasaytirish uchun zarur emas, AQShga noqonuniy immigrasiya oqibatlarini etarlicha yumshata olmaydi, o‘z maqsadlariga xizmat qilmaydi va Tramp ma’muriyatining tashqi siyosat maqsadlariga zid keladi.
Kiritildi: 17:50 23.03.2025. O'qildi: 555 marta. Fikrlar soni: 0 ta.