Хитой жанубидаги Гуанчжоу шаҳрида инсон ҳужайра линиялари бўйича йирик тадқиқот маркази қурилиши бошланди. Бу ҳақда Хитой Фанлар академияси хабар бермоқда.
Хитой Фанлар академияси маълумотларига кўра, мажмуа сунъий интеллект (СИ) технологиялари билан жиҳозланган бўлиб, улар инсон танасининг ҳар бир ҳужайрасининг бутун ҳаётий цикли давомида эволюция динамик жараёнини рақамли кўринишда акс эттиради.
"Ҳужайра чизиғини таҳлил қилиш ҳаётнинг ривожланиши ва эволюцияси сирларини очиш, шунингдек, инсон ҳаётини бошқариш учун калит сифатида кўрилади", дейилади Хитой Фанлар академияси баёнотида.
Қайд этилишича, янги марказ инновацион технологияларни ривожлантириш билан шуғулланади. У ҳужайра линиясининг рақамли моделини яратиш учун илғор тадқиқотларни, шу жумладан СИни бирлаштиради. Шунингдек, маълум қилинишича, илмий иш бир неча йўналишларга қаратилади: ҳужайраларнинг ривожланиши, касалликлари ва қариши. Лойиҳа 4,5 йил ичида якунланиши кутилмоқда.
Мегасайенс-лойиҳалари илғор жаҳон миқёсидаги тадқиқотлар учун жуда кучли ва қиммат илмий комплекслардир.