Бугун 31 март, 2025 йил, душанба
Тошкентда дўкони бор автобус бекатлари бузилади
Тошкентда ўтган йили тақдим этилган мустаҳкам шиша, табло, камера ва 112 тугмаси билан жиҳозланган янги автобус бекатлари июлдан ўрнатила бошлайди. Улар рекламадан даромад оладиган тадбиркорларга ижарага берилади. Дўкони бор бекатлар бузилади. Тахминан 2500 та бекатни алмаштириш керак.
Июль ойида Тошкентда автобус бекатларини янгилаш ишлари бошланади, уларнинг умумий сони 2500 га яқин. Бу ҳақда пойтахт ҳокимлигининг 12 мартдаги тақдимотида сўз боради.
Кузда автобус бекатларининг янги ягона дизайни тақдим этилганди. Узунлиги 3,2 ва 6,5 м бўлган металл каркасли, мустаҳкамланган шишага эга автобус бекатлари ёғоч ўриндиқлар, маълумот таблоси, кузатув камераси, 112 фавқулодда чақирув тугмаси ва қувватлантирувчи қурилмалар билан жиҳозланган.
Платформанинг баландлиги автобусга қулай кириш ва чиқишга мўлжалланган бўлиши керак. Кўзи ожизлар учун тактил плиталар тақдим этилади, деб хабар берди шаҳар ҳокимлиги таркибига кирувчи «Тошкент инвест» компанияси.
Бекатлар очиқ аукцион орқали тадбиркорларга ижарага берилади. Тадбиркорлар реклама жойлаштириш орқали даромад олиши мумкин бўлади. Автобус бекатларида дўконлар бўлиши кўзда тутилмаган.
12 март ҳолатига кўра, 90 та локация чизилган, яна 124 таси ўрнатилган. Кейинги босқичда 400 та бекат ўрнатиш режалаштирилган.
Тошкент ҳокимлиги матбуот хизматининг «Газета.uz»га аниқлик киритишича, дўконлар жойлашган автобус бекатлари бузилиши режалаштирилган. Бироқ ўзгаришлар, биринчи навбатда, дўконсиз бекатларга таъсир қилади. Кейин дўконлар жойлашган автобус бекатларини демонтаж қилиш бошланади. Кадастр реестрига эга бўлган мулкдорларга тегишли дўконлар бузилмайди, дейилади матбуот хизмати хабарида. Бунинг ўрнига бекатни янги жойга кўчириш режалаштирилган. Бундан ташқари, баъзи қонуний дўконлар ҳужжатларда назарда тутилганидан кўра каттароқ майдони эгаллаб турибди. Бундай ҳолларда тадбиркорларга фақат кадастр реестрида назарда тутилган майдон қолади.
«Ҳар қандай ҳолатда ҳам дўконлар ва бекатлар ёнма-ён бўлмайди. Ё дўконлар бузилади, ё бекат кўчирилади. Ҳар бир ҳолат алоҳида кўриб чиқилади», — дейилади маъмурият матбуот хизмати хабарида.
Таъкидлаш жоизки, бундай вазиятларда йўловчилар учун қулайлик эътиборга олиниши керак. Шаҳардаги кўплаб бекатлар аслида нотўғри жойда ўрнатилган. Аммо агар бекат жойи қулай бўлса, дўконни кўчириш керак.
Киритилди: 23:33 24.03.2025. Ўқилди: 1029 марта. Фикрлар сони: 0 та.