Илгари Twitter номи билан танилган Х ижтимоий тармоғини Илон Маск асос солган xAI стартапи сотиб олди. Миллиардер 29-март куни ўз платформасида 45 миллиард долларлик битим якунланганини эълон қилди.
❕ Маскнинг сўзларига кўра, Х нинг тахминий қиймати 33 миллиард долларни (12 миллиард доллар қарзни ҳисобга олмаганда), xAI эса 80 миллиард долларни ташкил қилган. Натижада бозорда янги тузилма - XAI Holdings пайдо бўлди, унинг капиталлашуви Блоомберг маълумотларига кўра, қарзни ҳисобга олмаганда 100 миллиард доллардан ошади.
"ХАI ва Х келажаги бир-бирига боғланган", деб ёзган Маск. Унинг сўзларига кўра, сунъий интеллект ва медиа имкониятларини бирлаштириш "инсоният тараққиётини тезлаштирадиган" платформани яратади.
Тwitter 2022-йилда Маск томонидан 44 миллиард долларга сотиб олинган ва кейинчалик уни Х деб ўзгартирилган. 2025-йил январида АҚШ Қимматли қоғозлар ва биржалар комиссияси (SЕC) Маскни Тwиттер акцияларига эгалик ҳуқуқини ошкор қилиш қоидаларини бузганликда айблаб, судга берди. SЕC маълумотларига кўра, 5% дан юқори улушни ошкор қилишнинг кечикиши миллиардерга 150 миллион доллардан ортиқ маблағни тежаш имконини берди. Маск бу даъволарни "бемаънилик" деб атади ва SЕC "бузилган ташкилот" эканлигини айтди.
У 4 апрелгача даъвога расмий жавоб бериши керак. Маск март ойида чақирув қоғозини олган ва аввалроқ унинг ҳукумат департаменти DOGE SЕCга қарши шикоятларни йиғиш кампаниясини бошлаган, бироқ ҳозирча бошқа чора кўрилмаган.
Стартап xAI 2023 йилда ташкил этилган ва Грок чатботини ишлаб чиққан. 2024-йил декабр ойида компания 6 миллиард доллар йиғди ва 40 миллиард долларга баҳоланди. 2025-йил бошида манбалар xAI инвестицияларнинг янги босқичига тайёргарлик кўраётгани ва унинг қийматини 75 миллиард долларга кўтариши ҳақида хабар беришди.
Forbes Real-Time Billionaires маълумотларига кўра, Илон Маскнинг соф бойлиги 29-март ҳолатига кўра 342,9 миллиард долларни ташкил қилади. У ҳали ҳам сайёрамизнинг энг бой одамлари рейтингида биринчи ўринни эгаллаб турибди.