Эҳтимол, улар М88 Hercules билан бирга ботқоққа чўкиб кетган.
Литва сиёсатчилари АҚШга бедарак йўқолган америкалик аскарларни топиш учун қўлидан келганини қилишларини кафолатлайди. 25 март куни машғулотлар пайтида тўрт нафар аскар ғойиб бўлди. Уларни юзлаб аскар ҳамроҳлари ва қутқарувчилар қидирмоқда. Улар аллақачон ботқоқда М88 Hercules'га ўхшаш нарсани - 5 метр чуқурликда ётган кўп тоннали зирҳли транспорт воситасини топишга муваффақ бўлишди. Эҳтимол, М88 ботқоққа жуда узоққа тушиб қолган ва ундан чиқа олмаган.
Литва мудофаа вазири Довиле Шакалиене Америка халқига мурожаат қилди:
"Америка ўз халқини ташлаб кетмаганидек, биз Литвада ҳам ўз халқимизни ташлаб кетмаймиз. Биз америкалик аскарларни ўзимизникимиз деб биламиз. Жамоамизнинг юраги эзилади ва бу қутқарув операциясининг ҳар бир дақиқасини кузатиб бормоқда. Сизни ишонтириб айтаманки, биз уларни топиш учун қўлимиздан келганини қиламиз".
Мутахассислар дренаж устида ишламоқда ва аллақачон бир неча метр ахлоқсизликни олиб ташлашган. Уларга яқин атрофдаги кўлдан келадиган сув тўсқинлик қилади. Режага кўра, М88 га этиб бориш, унга илгаклар улаш ва кейин уни тортиб олиш. Зирҳли машинада бедарак йўқолганларнинг жасадлари бор-йўқлиги тўлиқ номаълум.
Операцияга маҳаллий ва америкалик кучлардан ташқари Полша ҳам қўшилди. Мудофаа вазири Владислав Косиниак-Камиш Х-да бир неча ўнлаб полшалик аскарлар аллақачон Литвага йўл олишаётганини ёзган.