Европа давлатлари қайта қуролланиб, Россия билан қарама-қаршиликка тайёрланмоқда
Потсдам университетидан ҳарбий тарихчи Сонке Найтцель бу ёз “немислар учун тинчликнинг сўнгги ёзи” бўлиши мумкинлиги ҳақида огоҳлантирмоқда. Тадқиқотчи Владимир Путин Болтиқбўйи мамлакатларига ҳужум қилиши мумкин, деб ҳисоблайди ва бунга ҳозирдан тайёргарлик кўришга чақиради.
Европа давлатлари ҳақиқатан ҳам янги Доналд Трамп маъмуриятининг европаликларни ўзларининг мудофаа қобилиятлари ҳақида қайғуришга чақираётган риторикаси фонида қайта қуролланишни бошламоқда.
Шундай қилиб, Германия, Франция, Польша ва бошқа давлатлар қуролли кучларини модернизация қилиш учун миллиардлаб евро сармоя киритмоқда. Германия Бундесверни мустаҳкамлаш учун йирик қарзлар олишни режалаштирмоқда, жумладан, янги танклар ва дронлар ҳамда бункерларни қайта ишга тушириш.
Польша ўз армиясини 500 минг кишига кўпайтирмоқчи ва Америка ядровий қуролларини жойлаштиришни кўриб чиқмоқда - гарчи Вашингтон ҳали бу вариантни кўриб чиқмаяпти. Яқинда НАТО аъзоси бўлган Швеция “ Taurus ” ракеталарини сотиб олиб, уруш бўлса, аҳолига кўрсатмалар юбормоқда.
Ўсиб бораётган хавотирлар фонида мудофаа бўйича қўшма ташаббуслар ҳам яратилмоқда. Европа осмонини ҳимоя қилиш учун ҳаво мудофаа тизимлари ва харидларни мувофиқлаштиришга қаратилган Sky Shield дастурида 20 дан ортиқ мамлакатлар иштирок этади. Германия, Франция, Италия ва Польша ҳам кенгайтирилган масофага эга Elsa лойиҳаси доирасида янги қанотли ракетани ишлаб чиқишни бошлади.
"Европа ниҳоят уйғонмоқда. Биз таҳдидлар қанчалик жиддий қабул қилинаётганини кўряпмиз. Энди индивидуал чоралар этарли эмас, шунинг учун қўшма лойиҳалар яратилмоқда. "Бу ваҳима эмас - бу зарурат", - дейди Найтцель.
Киритилди: 21:44 27.03.2025. Ўқилди: 958 марта. Фикрлар сони: 0 та.