Олтита Европа давлати «Россияга босим»ни давом эттиришга келишиб олди. Шунингдек, улар Россияга қарш санкциялар жорий этишга тайёр эканликларини маълум қилди.
Германия, Франция, Италия, Полша, Испания ва Буюк Британия ташқи ишлар вазирлари, шунингдек, Европа дипломатияси раҳбари қўшма баёнот чиқариб, «Россияга кўпроқ босим ўтказишга», жумладан, янги санкциялар орқали ҳам тайёр эканликларини эълон қилишди. Бу ҳақда вазирларнинг Мадриддаги учрашуви якунлари бўйича Германия ташқи ишлар вазирлиги сайтида эълон қилинган.
Унда «Украинанинг мустақиллиги, суверенитети ва ҳудудий яхлитлигини сўзсиз қўллаб-қувватлаш», шунингдек, БМТ Низоми ва халқаро ҳуқуқ тамойилларига асосланган «адолатли ва мустаҳкам ътинчлик» ҳақида сўз боради. Европа Иттифоқининг олти давлати вакиллари Украина ҳеч қандай шартларсиз тўлиқ ўт очишни тўхтатишга рози бўлиб, тинчликка содиқлигини намойиш этганини, бироқ «Россиянинг Украинага қарши тажовузкорлиги тўхтагани йўқ»лигини таъкидлади. Баёнот муаллифларига кўра, Россия «янги шартлар қўйиш ва Украина шаҳарлари ва инфратузилмасига ҳужумларни давом эттириш» ўрнига «урушни тугатишга жиддий ёндашаётганини» кўрсатиши керак.
Европа Иттифоқининг олти давлати, шунингдек, «Украинани қисқа муддатли ва узоқ муддатли муҳим ҳарбий ёрдам орқали янада кучайтиришга» тайёр эканликларини билдирди.
“Шунингдек, биз Россияни тажовузкор уруш олиб боришининг олдини олиш ва Украина адолатли ва мустаҳкам тинчликни таъминлаш учун энг яхши ҳолатда бўлишини таъминлаш учун барча мавжуд воситалар, жумладан, янги санкцияларни қўллаш орқали унга босим ўтказишга тайёрмиз.
Германия, Испания, Франция, Италия, Полша ва Буюк Британия ҳам «Украинанинг ҳарбий ва мудофаа саноатини ёки ҳамкор давлатларнинг Украинадаги ҳарбий иштирокини чекловчи» ҳеч қандай келишувни қабул қилмасликларини маълум қилишди.
ЭУобсервер маълумотларига кўра , Европа Иттифоқи Россияга қарши санкцияларнинг қўн еттинчи пакети устида иш бошлаган, бироқ у «дастлабки босқичда». Европалик дипломатлардан бири нашрга санкциялар бўйича таклифлар ёз бошида кутилаётганини айтди. Яна бир дипломат ҳар қандай вақт оралиғига шубҳа билдирди. «Биз АҚШ, Россия ва Украина ўртасидаги [тинчлик] музокаралари қандай ривожланаётганини кўришимиз керак», - дея қўшимча қилди у.
Блоомберг манбаларига таяниб , Россия президенти Владимир Путин АҚШ президенти Доналд Трамп билан Россияга нисбатан жорий қилинган санкцияларни, жумладан, Европа санкцияларини юмшатиш масаласида нимага эришиш мумкинлигини текшираётганини ёзди . Агентлик манбаларининг таъкидлашича, Кремлнинг «ўйланган стратегияси»нинг бир қисми «Росселхозбанк»ни Европа Иттифоқи томонидан назорат қилинадиган SWIFT халқаро банк тизимига улаш талабидир. Россия бу шартни Қора денгизда ўт очишни тўхтатиш бўйича музокаралар доирасида илгари сурди.