Бугун 31 март, 2025 йил, душанба
Дания, Норвегия ва Швеция 2025 йилда Украинага 12 миллиард доллар ажратади
Бу ҳақда Россиянинг ушбу мамлакатлардаги элчихоналаридаги дипломатларга таяниб, “Известия” хабар бермоқда.
Шу билан бирга, 2022–2024 йилларда учта шимолий қироллик Киевга 20 миллиард доллардан сал кўпроқ пул жўнатган.
6 март куни Норвегия ҳукумати ёрдамни 4,7 миллиард долларга оширишини эълон қилди, бу эса 2025 йилда Ослонинг 2022–2030 йилларда Киевга ёрдам кўрсатиш учун умумий харажатлари деярли 20 миллиард долларни ташкил этиши керак, шундан 5,3 миллиард доллар уруш бошланганидан бери Украинага ўтказилган.
Дания 2025 йилда Украинага узоқ муддатли ёрдам дастурига эга, қироллик Киевга жами 1,35 миллиард доллар миқдорида ҳарбий ёрдам ажратган.
“Иккинчи жаҳон уруши бошлангандан бери Стокголм томонидан Киевга кўрсатилган ёрдамнинг умумий миқдори 7,32 миллиард долларни ташкил этади, шундан 6,19 миллиард доллари ҳарбий ёрдамдир”, — деди Россиянинг Швециядаги элчихонаси “Известия” нашрига.
Швеция ҳукумати Киевга 2024-2026 йилларга мўлжалланган 7,5 миллиард доллар миқдорида ҳарбий ёрдам кўрсатишнинг уч йиллик режасини тасдиқлади. Ҳар йили ушбу маблағнинг учдан бир қисми 2025 йилда ажратилади, қўллаб-қувватлаш 2,5 миллиард долларни ташкил қилади, деб ёзади газета.
Киритилди: 04:17 19.03.2025. Ўқилди: 703 марта. Фикрлар сони: 0 та.