Асад кимёвий қурол заводи "яшайдими"
Кимёвий қуролларни тақиқлаш ташкилоти (КҚТ) инспекторлари Башар ал-Ассад давридан қолган, аввалроқ таснифланган кимёвий қурол ишлаб чиқариш ва сақлаш обектларига илк бор ташриф буюришди, деб хабар бермоқда Reuters манбаларга таяниб. Ташриф 12-21 март кунлари бўлиб ўтган ва бешта манзилни, жумладан Суриянинг аввалги расмийлари томонидан эълон қилинмаган ва қисман вайрон қилинган жойларни қамраб олган.
Агентлик маълумотларига кўра, Сурия ҳукумати инспекторларга объектлар, одамлар ва ҳужжатларга тўлиқ киришни таъминлаган, шунингдек, миссия хавфсизлигини таъминлаган. Бу йиллар давомида терговга тўсқинлик қилган аввалги тузум позициясидан кескин фарқ эди.
Сурия объэктларига ташриф АҚШ томонидан мумкин бўлган санкцияларни юмшатиш, жумладан, қолган кимёвий арсенални тўлиқ йўқ қилиш учун қўйган шартларни бажариш йўлидаги муҳим қадам сифатида кўрилмоқда. ОПCW экспертлари заҳираларнинг баъзилари эътиборга олинмаяпти деб гумон қилмоқда ва 100 дан ортиқ потенциал сақлаш жойларини текширишни режалаштирмоқда.
Сурия 2013 йилда юзлаб одамларнинг ҳаётига зомин бўлган зарин ҳужумидан сўнг ОПCWга қўшилган эди. Ўшандан бери 1300 тоннага яқин кимёвий моддалар йўқ қилинди, аммо БМТ ва ОПCW текширувлари Асад режими кучлари томонидан кейинчалик зарин ва хлордан фойдаланганини тасдиқлади. Дамашқ бу айбловларни рад этди.
Киритилди: 21:48 29.03.2025. Ўқилди: 962 марта. Фикрлар сони: 0 та.