Isroil qamoqxonalarida uch shifokor va bir feldsher qiynoqlar va ochlikdan vafot etdi, deya xabar beradi Inson huquqlari uchun shifokorlar tashkiloti. Uning ma’lumotlariga ko‘ra, G‘azodan atigi 150 ga yaqin shifokor panjara ortida qolmoqda. Ular qiynoqlar, kaltaklar, jinsiy zo‘ravonlik va haqoratlarga duchor bo‘ladilar. Mahkumlarga oziq-ovqat va tibbiy yordam berilmaydi.
“Ular falastinlik va shifokor bo‘lgani uchungina hibsga olingan”, — deyiladi xabarda. Hibsga olinganlarning barchasi qiynoqqa solingan, ko‘plari kasalxonada hibsga olingan. Shifokorlarga ular faqat so‘roq qilish uchun kerakligi va jinoyatda ayblanmagani aytilgan.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotiga ko‘ra, mojaro boshlanganidan beri Isroil G‘azoning 297 nafar tibbiyot xodimini hibsga olgan. Aniq raqam noma’lum. Physicians for Human Rights mustaqil tashkilotining da’vo qilishicha, 339 kishi hibsga olingan, ular orasida G‘azoning eng yirik shifoxonalaridagi yetakchi jarrohlar va shifokorlar bor, ular falastinlik bo‘lgani va boshqa falastinliklarning hayotini saqlab qolgani uchun hibsga olingan.
BMT barcha tibbiyot xodimlarini zudlik bilan ozod qilishni talab qilmoqda. Shifokorlarning hibsga olinishi amaldagi barcha xalqaro qonunlar va konvensiyalarni, shu jumladan Isroil imzolagan qonunlarni ham buzadi. Jeneva konvensiyalariga ko‘ra, tibbiyot xodimlari har qanday tajovuzdan himoyalangan bo‘lishi kerak. Ularni hibsga olish va qiynoqqa solish mumkin emas.
Doktor Hussam Abu Safiyaning advokatining aytishicha, uning mijozi kaltaklangan va unga tibbiy yordam ko‘rsatilmagan. Do‘xtirning o‘zi esa uni miltiq dumbalari bilan urishganini, och qolganini, antisanitariya sharoitida saqlashganini aytdi. Shu bilan birga, Xalqaro Qizil Xoch vakillariga uni ko‘rishga ruxsat berilmadi, bu esa yana bir konvensiyani buzdi.
G‘azolik ikki taniqli shifokor allaqachon Isroil asirligida vafot etgan. Isroil shifoxonalardan harbiy maqsadlarda foydalanilganini da’vo qilmoqda. Biroq, BMT Isroilda hech qanday dalil yo‘qligini aytdi - so‘nggi bir yarim yil ichida Tel-Aviv o‘z da’volarini qo‘llab-quvvatlovchi birorta ham dalil yoki dalil keltirish bilan shug‘ullanmadi.
❕ Xalqaro tashkilotlar tergov va aybdorlar jazolanishini talab qilmoqda. Hozircha Isroil, ilgari qilganidek, bu chaqiriqlarga e’tibor bermayapti.