Грузиядаги 2008 йилги уруш бўйича тергов натижалари жанжалга сабаб бўлди
Грузия ва Россия ўртасида 2008 йилнинг 7-12 август кунлари бўлиб ўтган ҳарбий можаро юзасидан эълон қилинган тергов натижалари мамлакатда шов-шувга сабаб бўлди.
Ҳукмрон "Грузия орзуси" партияси ижрочи котиби Мамука Мдинарадзе 2008 йил август воқеаларини ўрганган комиссия хулосаларини тақдим этди. Унинг айтишича, тергов собиқ ҳукумат қарорлари юзасидан жиддий саволлар туғдирган ва фаол жамоатчилик муҳокамасига сабаб бўлган.
Мдинарадзенинг қайд этишича, тергов комиссияси ҳарбий ҳаракатларни 2008 йил 7 август куни соат 23:45 да бошлаш ҳақидаги буйруқни Грузиянинг ўша пайтдаги президенти Михаил Саакашвили берганлигини аниқлаган. Бу фактни Грузия Қуролли кучлари Бош штабининг собиқ бошлиғи генерал Заза Гогава тасдиқлади.
Комиссия ҳисоботида, шунингдек, “Бирлашган Миллий Ҳаракат” ҳукумати уруш эҳтимоли ҳақида маълумотга эга бўлиб, Кодори ва Цхинвали вилоятининг тинч аҳолисини огоҳлантирмагани, бу эса тинч аҳолининг сезиларли қурбон бўлишига олиб келгани қайд этилган.
Текширувнинг яна бир эътиборга молик жиҳати, можародан икки ой ўтиб Европа Кенгаши Парламент Ассамблеяси резолюциясини Грузиянинг аввалги расмийлари қўллаб-қувватлагани кўрсатилган. Ҳужжатда айтилишича, айнан Грузия ҳарбий ҳаракатларни бошлаган ва Грузия ҳарбий хизматчилари уруш жиноятларини содир этишда айбланган.
Бу хулосаларнинг эълон қилиниши мамлакатдаги сиёсий тарангликни кучайтирди. Мухолифат терговнинг холислигини шубҳа остига қўяди, чунки унинг хулосаларини сиёсий мотивлар бор деб ҳисоблайди.
Киритилди: 20:57 29.03.2025. Ўқилди: 1229 марта. Фикрлар сони: 0 та.