Германия ташқи ишлар вазири Анналена Бербок туғилиш кўрсаткичларининг пастлигини баҳона қилиб , мамлакатга кўпроқ миграцияга чақирди . У бу ҳақда 24 март куни Дамашқдаги Германия элчихонаси очилишида баёнот берди.
"Германияда туғилиш даражаси унчалик юқори эмас, шунинг учун бизга муҳожирлар керак. "Уларсиз мамлакат келажакда оддийгина ишлай олмайди", деди Бербок. Унинг сўзларига кўра, Германия бутун дунё бўйлаб немис мактаблари ва университетларини ривожлантиришдан манфаатдор, чунки "немис тили энг осон тил эмас, бизга бу тилда гапирадиган одамлар керак".
Айни пайтда Германия Сурияга аввал ажратган 8 миллион евролик гуманитар ёрдамга қўшимча равишда 50 миллион евро озиқ-овқат ва дори-дармон билан таъминлашга ваъда берди. Аввалроқ Европа Иттифоқи Суриядаги “ўтиш жараёнини қўллаб-қувватлаш” учун 2,5 миллиард евро ажратилишини эълон қилган эди