Исроил армияси Ғазо секторининг турли ҳудудларига қатор зарбалар бериб, беш киши, жумладан бир бола ҳалок бўлди. Бу ҳақда Фаластин соғлиқни сақлаш тизимидаги манбалар хабар берди.
Хон Юнуснинг шарқидаги Каисан ал-Нажжар ҳудудидаги қочқинлар лагерига уюштирилган ҳаво ҳужумида бири бола 3 киши ҳалок бўлди.
Ғазо шаҳри шарқидаги Сужайда маҳалласига берилган ҳаво ҳужумида яна икки фаластинлик ҳалок бўлди.
Бундан ташқари, Байт-Лахия шаҳрининг шимолий қисмида, Менши кўчасида иш ташлаш тўхтаб турган машинага урилган. Кўплаб қурбонлар ҳақида хабар берилган.
Гувоҳларнинг хабар беришича, Исроил артиллерияси эксклавнинг бошқа ҳудудларини ҳам ўққа тутган.
Исроил 19-январдан бери амалда бўлган ўт очишни тўхтатиш режимини бузган ҳолда 18-март куни эрталаб Ғазога кенг кўламли ҳужумларни қайта бошлади.Ўшандан бери Ғазо Соғлиқни сақлаш вазирлиги маълумотларига кўра, 921 фаластинлик ҳалок бўлди, яна 2054 нафари яраланди.
Ҳарбий кампания бошланган 2023 йил 7 октябрдан бери қурбонлар сони 50 277 кишига етди, 114 095 киши жароҳат олди.
Исроил расмийлари ҳужумларнинг қайта бошланишини Хамаснинг ўт очишни тўхтатиш таклифларини рад этиши билан изоҳламоқда. Ҳаракатнинг ўзи Исроилни ўз мажбуриятларини бажармаганликда ва “Фаластин халқига қарши геноцид”да айблайди.
Ғазога янги зарбалар Исроилдаги ички сиёсий можаролар, жумладан, Шин Бет ички хавфсизлик хизмати раҳбарини Бош вазир Бенямин Нетаняху томонидан ишдан бўшатилиши билан бир вақтга тўғри келди.