Дунёнинг энг йирик савдо уйлари раҳбарлари санкциялар бекор қилинганидан сўнг Ғарб бизнеслари яна Москва билан ҳамкорлик қилишни бошлашига ишонмоқда, деб ёзади Bloomberg.
Шу билан бирга, ҳатто энг оптимистик саноат ўйинчилари ҳам Россия энергетика секторига нисбатан санкцияларнинг бекор қилиниши босқичма-босқич ва нотекис бўлишини таъкидламоқда. Чекловлар юмшатилган тақдирда ҳам, Россия нефт ва газини Осиёдан ташқарида етказиб бериш қисқа муддатда камтар бўлиб қолади.
2022 йилгача Россия нефт бозорида ҳукмронлик қилган Vitol, Mercuria, Trafigura ва Gunvor каби йирик нефт савдо фирмаларининг раҳбарлари Швейтсарияда бўлиб ўтган FT Commodities саммитида Россия ресурслари билан савдо қилишда жуда эҳтиёткор бўлишларини айтишди. Бироқ, уларнинг ҳеч бири Россия Федерацияси билан ишлашга қайтишни истисно қилмади.
Vitol бош директори Рассел Харди Европа санкцияларни босқичма-босқич юмшатишини таъкидлаб , "Бунинг учун бир-икки йил керак бўлади" деди. Trafigura бош директори Ричард Ҳолтумнинг сўзларига кўра, АҚШ чекловларни биринчи бўлиб олиб ташлаши мумкин, Европа Иттифоқи ва Буюк Британия эса секинроқ.
"Барча санкциялар бекор қилинмагунча, ҳатто бу ҳақда (Россия бозорига қайтиш) муҳокама қилиш ҳам маъносиздир", деб таъкидлади Холтум.
АҚШ президенти Доналд Трамп Украинадаги урушни тугатишга қаратилган саъй-ҳаракатлари доирасида Россияга қарши санкцияларни юмшатиш масаласини аллақачон кўриб чиқмоқда , деб ёзади Bloomberg. Бироқ, Европа Иттифоқи санкциялар юмшатилган тақдирда ҳам Россия нефтидан қочиш ниятида эканини айтади. Бироқ, эртами-кечми Европа иқтисодиёти, айниқса, Германиядаги рецессия ва АҚШдаги савдо уруши фонида яна Россиядан хом ашё сотиб олишга қайтади.
CEO Gunvor ТТорбьорн Торнквистнинг таъкидлашича , Россия сўнгги йилларда ўзининг хомашё савдо тизимини қурган ва Ғарб савдогарлари билан эски схемаларга қайтишни истамаслиги мумкин. Унинг ҳамкасби, Mercuria бош директори Марко Дунанд, агар санкциялар бекор қилинса, Россияга қайтишни истисно этмайди: “Агар биз қиймат ярата олсак, нега йўқ?”.
Бозорлар нархларнинг кескин пасайишига олиб келиши мумкин бўлган Россия нефт етказиб бериш ҳажмининг ошишини диққат билан кузатиб бормоқда. Бироқ, экспертлар Россиянинг жаҳон бозорига қайтиши ва Россия Федерациясидаги Ғарб бизнесининг эртага санкциялар юмшатилса ҳам, бир-икки йил давом этиши ҳақида огоҳлантирмоқда.