FT: Болтиқбўйи давлатлари Украинада ўт очишни тўхтатиш ўзлари учун таҳдидни оширишидан хавотирда
"Украинада ўт очиш тўхтатилса, бу Болтиқбўйи давлатлари хавфсизлигига таҳдидни кескин ошириши мумкин. Чунки Россия ўз ҳарбий кучларини қайта қуроллантириш ва NATO шимоли-шарқий қанотига жойлаштиришни давом эттиради", деб ёзади Financial Times Болтиқбўйи давлатлари мудофаа вазирларининг баёнотларига таяниб.
"Барчамиз тушунамизки, агар Украинадаги уруш тўхтатилса, Россия ўз кучларини жуда тез қайта Бу, шунингдек, таҳдид даражаси сезиларли ва жуда тез ўсишини англатади", — дея фикр билдирди Эстония мудофаа вазири Ҳанно Певкур нашрга берган интервюсида.
Литва мудофаа вазири Довиле Шакалене ҳам ўхшаш фикр билдирган.
"Келинг, ўзимизни алдамайлик. Россия Украинадан кейин тўхтайди деб ўйлаш хато бўлади. Россия ўт очиш тўхтатилганидан кейин вақтни ўз ҳарбий қудратини ошириш учун ишлатади. Уларда аллақачон катта, жанг майдонида тажриба орттирган армияси бор ва у янада", — деди Шакалене.
Киритилди: 13:58 30.03.2025. Ўқилди: 809 марта. Фикрлар сони: 0 та.