Австрия Давлат хавфсизлик ва разведка хизмати (DSN) Болгария фуқаросининг Россия фойдасига жосуслик қилганликда айбланиб ҳибсга олингани ҳақида хабар берди.
Бу ҳақда DSN матбуот хизмати хабар берди.
Департамент маълумотларига кўра, аёл Австрия ҳудудида Россия фойдасига жосуслик билан шуғулланган ва Москва назорати остида дезинформацияларни тарқатиш бўйича операцияларни амалга оширган. Департамент маълумотларига кўра, амалиётлардан мақсад Украина зарарига ва Россия манфаатлари йўлида жамоатчилик ва сиёсий фикрни манипуляция қилиш бўлган.
Ҳибсга олинган шахснинг исми ошкор этилмаган.
Операция давомида DSN ходимлари ўтган йилнинг декабрь ойида гумон қилинаётган Болгария фуқаросининг квартирасида тинтув ўтказган ва маълумотларни сақлаш мосламаларини тортиб олган. Ушбу маълумотлар таҳлили, департамент баёнотига кўра, Россия махсус хизматлари учун ишлайдиган ҳужайра мавжудлигини кўрсатди.
Департамент маълумотларига кўра, ячейка 2022 йилда Украинадаги можаро бошланганидан бир неча ҳафта ўтиб иш бошлаган. Австрия разведка хизматларининг таъкидлашича, унинг мақсади немис тилида сўзлашувчи мамлакатларда Австрияга урғу бериб, Украинани обрўсизлантириш ва россияпараст кайфиятни тарқатиш билан кенг кўламли дезинформация кампанияси.
Ҳибсга олинган Болгария фуқароси, DSN маълумотларига кўра, у кураторлардан материаллар олган, уларни Австрия ва Германияда тарқатган ва Россия ва Буюк Британияга қилинган ишлар ҳақида ҳисобот юборган; Қўлга олинган шахс айбига иқрор бўлди, деб хабар беради DSN.