Bugun 31 mart, 2025 yil, dushanba
Yaponiya sudi oqlangan shaxsga rekord darajadagi tovon puli tayinladi
Yaponiyaning Sidzuoka okrug sudi markaziy hukumatni qariyb yarim asr davomida o‘lim jazosida bo‘lgan va aybsiz deb topilgan 89 yoshli Ivao Xakamatkga rekord darajadagi 217 million iyen (taxminan 1,44 million dollar) tovon to‘lash majburiyatini yukladi.
Bu haqda erkakning advokatlariga tayanib agentligi xabar berdi.
Agentlik ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilning yanvar oyida qo‘yilgan da’vo bo‘yicha tovon undirish bo‘yicha qaror bir kun avval qabul qilingan. Himoyachining aniqlik kiritishicha, tovon puli “hibsga olingan paytdan to ozodlikdan ozod etilgunga qadar to‘liq 47 yillik jismoniy qamoq jazosi” uchun belgilangan.
Hakamata 1966 yilda hibsga olingan va boshlig‘i, xotini va ikki farzandini talon-taroj qilish va o‘ldirishda ayblangan. 20 kunlik so‘roqdan so‘ng yaponiyalik qotillikni tan oldi, biroq sudda qiynoqlar ostida aybini tan olishga majbur bo‘lganini aytdi.
2014 yilda Sidzuoka sudida Ivao Xakamatening DNKsi qotillik joyida topilgan qonning genetik materialidan olingan DNKga mos kelmasligi isbotlangan. Ushbu qarordan so‘ng yaponiyalik ozodlikka chiqdi, biroq 2023 yilda Tokio Oliy sudi quyi sudlarning uni qayta ko‘rib chiqish to‘g‘risidagi qarorlarini o‘z kuchida qoldirdi.
2024 yil sentyabr oyi oxirida Sidzuoki okrug sudi Hakamateni qayta ko‘rib chiqishda oqladi va unga qarshi uchta soxta dalil topdi. Sud o‘z hukmida, "Tergov organlari shaxsni jismonan va ruhiy qiynoqlarga solish, uni g‘ayriinsoniy so‘roqlar ostida ko‘rsatuv berishga majburlash, sukut saqlash huquqini buzish va yolg‘on ayblovga majburlash xavfi o‘ta yuqori, shuning uchun bu yo‘l bilan olingan ko‘rsatuvlar, shu jumladan, jinoyat ishi bo‘yicha aybdor deb topilishi kerak."
Shuningdek, tintuv chog‘ida topilgan shimning bir qismiga to‘g‘ri kelgani aytilayotgan mato bo‘lagi huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan qalbakilashtirilgani, shuningdek, dalil sifatida foydalanish mumkin emasligi ham e’tirof etildi. Bir yildan ko‘proq vaqt davomida miso pastasi solingan idishda bo‘lgan kiyimda qolgan qonning qizil rangi ham g‘ayritabiiy hisoblangan. Shunday qilib, sud dalillarni soxtalashtirishning uchta holatini tan oldi.
Yana bir oy o‘tib, 2024 yil oktyabr oyida prokuratura oqlov hukmi ustidan shikoyat qilmasligini e’lon qildi va nihoyat, Hakamatu aybsiz deb topildi.
Kiritildi: 10:44 25.03.2025. O'qildi: 1079 marta. Fikrlar soni: 0 ta.