Bugun 31 mart, 2025 yil, dushanba
Pentagon Filippin bilan harbiy hamkorlikni maqsad qilgan
AQSh prezidenti Donald Tramp ma’muriyati Filippin bilan harbiy va iqtisodiy sohalarda hamkorlikni davom ettirishni maqsad qilgan.
Bu haqda AQSh mudofaa vaziri Pit Xegset Manilada Filippin prezidenti kichik Ferdinand Markos bilan uchrashuvda ma’lum qilgan.
Amerika rahbari haqida gapirar ekan, Pentagon rahbari shunday dedi: "U ham, men ham AQSh va Filippin o‘rtasidagi O‘zaro mudofaa shartnomasiga, shuningdek, iqtisodiy va harbiy hamkorlikka sodiqligimizni bildirmoqchimiz". "Biz gapirayotgan kuch pozisiyasidan tinchlik haqiqatdir. Tugatish butun dunyoda zarur, lekin ayniqsa bu mintaqada, sizning mamlakatingizda, kommunistik Xitoy tahdidlarini hisobga olgan holda", - deya qo‘shimcha qildi Xegset Filippin prezidentiga murojaat qilib, uning nutqi mahalliy televideniye orqali namoyish etildi. "Do‘stlar mojaroning oldini olish va navigasiya erkinligini ta’minlash uchun yelkama-elka turishi kerak", dedi u.
Pentagon 21 mart kuni Xegset Gavayi, Guam, Filippin va Yaponiyaga tashrif buyurishini aytdi. Departamentning qayd etishicha, bu Xegsetning mudofaa vaziri lavozimini egallaganidan keyin mintaqaga ilk ish safari.
Kiritildi: 15:47 28.03.2025. O'qildi: 656 marta. Fikrlar soni: 0 ta.