Evropa davlatlari asta-sekin Ukrainaga qo‘shin yuborish g‘oyasidan voz kechib, Kiyevni qo‘llab-quvvatlashning muqobil variantlari foydasiga intilmoqda.
Bu haqda Reuters Yevropa manbalariga tayanib, xabar bermoqda.
"Evropa davlatlari quruqlikdagi qo‘shinlarni yuborish g‘oyasidan uzoqlashmoqda va yanada oqilona narsaga erishish uchun nima qilayotganlarini qayta ko‘rib chiqishga harakat qilmoqdalar" - dedi anonimlik sharti bilan agentlikka yevropalik diplomatlardan biri.
Ukraina qulayroq holatda bo‘lganida, qo‘shin yuborish g‘oyasi jozibador edi, dedi u.
"Ammo hozir, yerdagi vaziyat va AQSh ma’muriyati bilan bu juda sog‘lom emas", dedi boshqa bir rasmiy.
Manbalarning qayd etishicha, Kiyev pozisiyasi va Vashington pozisiyasidan tashqari, Yevropa qo‘shinlarini yuborish tashabbusiga Rossiyaning qattiq qarshiliklari va logistika cheklovlari ham to‘sqinlik qilmoqda.
Ular, shuningdek, bu rejalardan voz kechish, ayrim davlatlar Ukrainaga o‘quv va boshqa yordam ko‘rsatish uchun askarlarini joylashtirmaydi, degani emasligini aniqladilar. Reuters agentligi 27 mart kuni Ukraina bo‘yicha Parijda bo‘lib o‘tadigan bir qator Yevropa davlatlari rahbarlarining uchrashuvi konsepsiyasini agentlik ko‘rib chiqqani hamon “kelajakda tinchlik kelishuvini ta’minlash uchun” AQSh ko‘magida Ukrainaga kontingent kiritishga ruxsat berishini ta’kidladi.