Bugun 31 mart, 2025 yil, dushanba
Evropa Ittifoqi AQSh texnologiya kompaniyalariga qarshi chora ko‘radi
Evropa Ittifoqi AQSh xizmatlari eksporti, jumladan, yirik texnologiya kompaniyalari xizmatlari bo‘yicha chora ko‘rish masalasini ko‘rib chiqmoqda.
Bu haqda Financial Times (FT) nashri xabar bermoqda.
Bryussel 10 mart kuni Vashington po‘lat va alyuminiy importiga tariflarni e’lon qilganidan so‘ng, 26 milliard yevrogacha bo‘lgan amerikalik tovarlarga qo‘shimcha bojlar joriy qildi, deya xabar beradi manbalar. Biroq, Yevropa rasmiylari va diplomatlariga ko‘ra, "AQSh prezidenti Donald Tramp ma’muriyatining harakatlari ko‘lami" jamiyatdan "yanada kuchliroq savdo vositalaridan" foydalanishni talab qiladi.
Qarshi choralar "texnologik gigantlarning intellektual mulkiga cheklovlar" va a’zo davlatlarga Ilon Maskning Starlink sun’iy yo‘ldosh aloqa xizmatlari uchun davlat shartnomalarini yutib olishlarini taqiqlashni o‘z ichiga olishi mumkin. Italiya allaqachon tizimdan foydalanishni qayta ko‘rib chiqmoqda.
Kiritildi: 15:50 28.03.2025. O'qildi: 549 marta. Fikrlar soni: 0 ta.